Atskats 2013, 4. sērija: NEZ autokrosa eksperiments

Viesturs Saukāns Galvenais redaktors
17.10.2013
13:50

Šogad tika aizvadīts pirmais seriāls NEZ autokrosa ieskaitē. Nav īpaši daudz pamata uzskatīt, ka sporta attīstībai tas būtu kāds liels jaunieguvums. Tomēr tas, ko šis seriāls sarūpēja, bija papildu sacensības bagiju klasēm.

Politiskā jēga no šāda NEZ autokrosa kausa bija labi ja Buggy 1600 klasē. Teorētiski klases nonākšana (atgriešanās – klasei NEZ superkrosa/rallijkrosa pirmajā sezonā jau bija NEZ kausa ieskaite) ziemeļvalstu sacensību apritē būtu „Eiropas čempionāta klases robežu paplašināšana”. Ideālā versijā nebūtu slikti, ja NEZ sistēma ļautu Eiropas čempionātam pietuvoties zviedru, somu un norvēģu braucējiem. Taču tā ir utopija – šajās valstīs nav autokrosa trašu, nav šādu mašīnu, nebija arī ne mazākās intereses sezonas gaitā. Protams, nebija arī mokošas šīs klases bīdītāju uzmācības ziemeļu virzienā. Taču, iespējams, tas būtu vairāk FIA Off Road komisijas darbs, nevis divu Baltijas valstu pienākums, paplašināt EČ robežas. Acīm redzot ir iemesli, kāpēc tas gadiem netiek darīts.

Buggy 1600 klases starptautiskie plāni arī izskatītos nopietnāki, ja NEZ autokrosa kauss neizrādītos praktiski divu valstu savstarpējais pasākums. Buggy 1600 klase šogad palika bez Baltijas kausa, palika arī bez Igaunijas sportistiem. Žēl, ka tā, jo latvieši kopā ar igauņiem gadiem ilgi gaidīja Lietuvas puses pamošanos šajā sporta veidā, taču, kad tas beidzot ir noticis, Igaunijas braucēju vairs nav. Vai būs?

Tīri sportiski, tajā pašā laikā, seriāls šai klasei izrādījās īpaši aizraujošs. Pirms pēdējā posma trīs līderus – Māri Līci, Tautvidu Urbu un Ričardu Lepši – šķīra tikai viens kopvērtējuma punkts, visu izšķīra pēdējā sacīkste. Ar gana dramatisku finālu tika noskaidrots, ka uzvarētājs ir Māris Līcis. Šova ziņā – lieliski!

B600 un B6000 klasēm NEZ kauss bija farss. Viena klase nav pat Baltijas līmeņa ieskaite, otrai NEZ posmi tika sarīkoti valstī, kurā gandrīz nav šādu mašīnu, turklāt no spēles, līdz ar kalendāru, tika izslēgti igauņi.

Tomēr jau atkal jānorobežojas no šāda seriāla bezmērķības un jāuztver aizvadītais seriāls kā „kaut kas cits” vēl bez Latvijas čempionāta B600 kontekstā. Lai kāds būtu nosaukums, B600 braucēji guva iespēju startēt citās trasēs, ārpus Latvijas, kas līdz šim gandrīz nebija iespējams, jo, lai kur arī gribētos braukt, rīkotājiem citās valstīs nebija politiskā iemesla klasi pieņemt.

B600 šis seriāls pat izvērtās interesants. Uzvarētājs – Valters Zīverts, kurš pēdējā posmā, lai arī izstājās, noturēja kopvērtējuma līderpozīciju. Turklāt pēdējā posma aizraujošie rezultāti ļāva igaunim Keivo Koivam pacelties uz otro vietu, bet Aigars Liškovskis guva trešo pozīciju. Starp citu, NEZ kauss Aigaram ļāva izcīnīt viņa pirmo uzvaru augstākā mēroga sacensībās – Liškovskis smagā cīņā uzvarēja Marijampolē.

Bagiju braucēji vēlas cīnīties, un darīt to biežāk nekā piecās, sešās Latvijas sacensībās. Domājams, B1600 Baltijas kauss atjaunosies un, kāpēc lai B600 arī nepaplašinātu robežas Baltijas virzienā?

B6000 NEZ kauss bija izjucis vēl nesācies – praktiski tajā minūtē, kad tas tika apstiprināts kā jauns seriāls. Puse no posmiem Lietuvā, uz kuriem neatbrauca neviens mājinieks. Principā – neatbrauca neviens. Toties otra puse Latvijā, kas bija arī Baltijas kausa posmi – Smilteni un Bausku smagie bagiji apgāza kuplā skaitā, pievienojās arī daudzie Igaunijas braucēji. Tātad ir principiāla atšķirība – Baltija vai NEZ.

Nojaušams, ka nākamgad šāds seriāls nevienā no klasēm nenotiks. Tikmēr šā gada Baltijas salonautomašīnām izrādījās veiksmīgs pasākums, lai arī jau atkal tā bija cīņa starp Latvijas un Lietuvas braucējiem. Jāturpina šis ceļš, dodot iespēju līdz ar Latvijas čempionātu cīnīties Baltijas kausā – sportistiem interesējošā un izmaksu ziņā pieņemamā virzienā.

Dalies ar šo ziņu
Seko Autocross.lv sociālajos tīklos
Facebook

Autocross.lv

Instagram

Autocross.lv

Twitter

@autocrosslv

Draugiem

AutocrossLv

WhatsApp

+37126579000

Telegram

t.me/autocrosslv