Autokross: Kuri ir “jaunie vecākie”?

Viesturs Saukāns Galvenais redaktors
27.04.2017
14:34

Dažādos kolektīvos ir pieņemts, ka tie, kuri konkrētajā jomā darbojas jau neskaitāmus gadus, pelnījuši cieņu un īpašas pieklājības formas, kad jaunākie atļaujas pie viņiem vērsties. Pirms Smiltenes posma ir zināms braucēju sastāvs, kas nedaudz atšķiras no iepriekšējās sezonas – mainījušies “kolektīva vecākie”. Kuri tie ir?

Uzreiz jāatzīmē – nerunāsim par dzimšanas gadu un grumbām pierē. Šajā cīņā svarīgākais ir gadi, kas pavadīti garāžās, trasēs un kilometros uz šosejām.

Tēma par kolektīva vecākajiem, jeb pieredzējušākajiem braucējiem radusies līdz ar, piemēram, Anda Kļavas, Imanta Kolomenska un Aināra Kenigsberga – trīs bijušo čempionu – iztrūkuma sarakstos. Viņi ir vieni no brīvās Latvijas krosā visvairāk gadus pavadījušajiem braucējiem.

Tomēr arī bez trim minētajiem sportistu pulkā ir pieredzes bagāti braucēji.

Rekordists, kurš šogad var svinēt 25 gadu jubileju kopš debijas autokrosā, ir Mortens Perševics. Baltijas bagiju braucējs uz starta stājās 1992. gadā. F-1 togad uzvarēja Naidžels Mensels…

Tiesa, Mortens ne visus šos 25 gadus pavadījis, startējot sacensībās. Pēc sešām sezonām deviņdesmitajos gados Perševics krosā atgriezās tikai 2015. gadā.

Otrajā vietā ir Jānis Kozlovskis, nu jau jāpiebilst – seniors, jo pēc dažām dienām krosā debitēs arī juniors. Jānis uz starta stājās 1995. gadā. Karjera ģimenes tradīciju iespaidā sakās ar smago bagiju, bet uz salonautomašīnu Kozlovskis pārsēdās 2008. gadā.

Trešais pieredzējušākais ir Māris Rusmanis, kurš šogad atgriezīsies cīņā pēc divu gadu pārtraukuma. Māris uz starta pirmo reizi stājās 1996. gadā.

Šī trijotne ir pārliecinoši vadībā savās pieredzes pozīcijās, jo nākamie pieredzējušākie braucēji debijas sezonas piedzīvojuši jau šajā gadsimtā (sanāk, par Mortenu, Jāni un Māri var teikt – “Pagājušā gadsimta braucēji”?)

Ceturtais pieredzējušākais no Smiltenes saraksta ir Juris Smilga, kurš uz starta stājās 2001. gadā, nemainīgi startējot 2000 Super klasē. Piektais pieredzējušākais – Jānis Ikers, ar debiju krosā 2002. gadā. Top-6 iekļuvis arī Eduards Iesalnieks, kurš uz starta stājās 2004. gadā.

Pirmajā desmitniekā kā pieredzējušie iekļūst arī Jānis Lideris, Raimonds Mūrnieks, Jānis Grīnvalds, Māris Līcis un Renārs Vinokurovs.

Īpaši no šīs kompānijas jāizceļ Līcis un Grīnvalds – kopš debijas abi braucēji stājušies uz starta katrā sezonā, līdz pat šim gadam. Tomēr pāri visam – visvairāk sezonas krosā pavadījis Jānis Kozlovskis, kurš laikā no 1995. gada Latvijā formāli izlaidis divas sezonas – 2003. un 2004. gadā – jo nenotika Latvijas čempionāts lielajiem bagijiem. Jānis gan precizē šo statistiku, skaidrojot, ka arī šajos “tukšajos” gados bagiju braucēji bija uz starta, cīnoties Igaunijas čempionātā un atsevišķās kausu izcīņu sacensībās. “Kopš debijas gada neesmu izlaidis nevienu sezonu,” saka sportists. “Nav bijis vasaras, kad būtu sēdējis mājās un nebūtu braucis!”

Lūk, noskaidrojām Smiltenes sarakstos vispieredzējušāko braucēju!

Senāko debijas gadu Top-10 (iekavās izlaistas sezonas)

1. Mortens Perševics – 1992. gads (18)

2. Jānis Kozlovskis – 1995. gads (0)

3. Māris Rusmanis – 1996. gads (4)

4. Juris Smilga – 2001. gads (2)

5. Jānis Ikers – 2002. gads (8)

6. Eduards Iesalnieks – 2004. gads (2)

7. Jānis Lideris — 2006. gads (1)

— Raimonds Mūrnieks — 2006. gads (3)

9. Jānis Grīnvalds – 2007. gads (0)

10. Māris Līcis – 2008. gads (0)

— Renārs Vinokurovs – 2008. gads (6)

(ņemtas vērā LAF saskaņotas sacensības autokrosā, rallijkrosā un folkreisā)

Dalies ar šo ziņu
Seko Autocross.lv sociālajos tīklos
Facebook

Autocross.lv

Instagram

Autocross.lv

Twitter

@autocrosslv

Draugiem

AutocrossLv

WhatsApp

+37126579000

Telegram

t.me/autocrosslv