Folkreiss: Publicēti nākamās sezonas folkreisa dokumenti

Viesturs Saukāns  26.11.2017 18:32 0

Autocross.lv Folkreisa sadaļā publicēts LAF Folkreisa Ziemas kausa 2018. gada sezonas nolikums un 2018. gada Folkreisa Tehniskie noteikumi. Sportā izmaiņu maz, tehnikā ir nianses, kuras pirms sezonas jāņem vērā.

Ikgadējā izmaiņa sezonas nolikumā ir Junioru kausa dalībnieku dzimšanas gads. No 2018. gada LAF Folkreisa Junioru kausā tiks vērtēti sportisti, kuri dzimuši 1997. gadā vai vēlāk. Līdz ar to no šā gada vadošajiem spēlētājiem tiek izslēgts Dāvis Emīls Ūdris, kurš izcīnīja uzvaru Ziemas kausa Junioru ieskaitē. Tiesa, Dāvis, nojaušams, pametis folkreisu autokrosa virzienā, kas jebkurā gadījumā ir labā ziņa.

Faktiski sporta nolikumā ar šo arī izmaiņu saraksts beidzas. Kā atzīmē tiesneši, kuriem pēc šī nolikuma jāvadās – dokuments veiksmīgi strādā sacensību norisei, līdz ar to kardinālas izmaiņas nav nepieciešamas. Tiesa gan, sportistus sagaida intriģējošs sezonas nolikuma pielikums. Izstrādes stadijā ir dokuments par soda punktiem, kas sportistiem tiks piešķirti par pārkāpumiem sacīkstēs. Līdzīgi kā F-1, vai, piemēram, ceļu satiksmē, noteikts soda punktu skaits noteiktā termiņā nozīmēs noteiktas sankcijas sportistam. Šis jauninājums tiks ieviests, lai ietekmētu regulāros pārkāpējus un nemiera cēlājus. Nav noslēpums, ka sacīkstēs – ne tikai folkreisā – ir sportisti, kuri krietni regulāri tiek izsaukti uz sarunām ar tiesnešiem.

Tehniskajos noteikumos ir nianses, kuras ir svarīgi izlasīt līdz 2018. gada sacīkstēm.

Jāsaausās tiem braucējiem, kuru mašīnām sēdeklis un siksnas sasniegušas cienījamu vecumu. Ja šie elementi ir vecāki par “homologācija +5 gadi”, par to laicīgi jākonsultējas (jāuzrāda) ar tehniskās komisijas pārstāvjiem. Vecums nenozīmē, ka ierīces nedrīkst lietot, taču speciālistu zināmu eksamināciju tas prasa.

Tas, kas no nākamā gada ir aizliegts, ir kartingam paredzētie kombinezoni. Jaunie noteikumi paredz, ka tos izmantot nedrīkst, jo tie nav paredzēti ugunsgrēka gadījumiem. Vēl jo vairāk aizliegts izmantot tā sauktos mehāniķu kombinezonus.

Nianse tiem, kuri priekšējo stiklu automašīnai aizvieto ar metāla režģi – tā stieples diametram jābūt vismaz 2 mm biezumā, līdzšinējā 1 mm vietā.

Folkreisa rūpju bērns jau kopš sporta veida debijas ir buferi un to izmantošana/neizmantošana. Līdz šim noteikumi paredzēja to aizliegumu, taču nerakstītā vienošanās paredzēja, ka sportisti buferus drīkst izmantot, taču to būšana bija kā vainu pastiprinošs apstāklis, ja sportists to izmantoja kontaktcīņās. Šobrīd buferi tiek atļauti. Taču šis solis sportistiem – agresoriem var izrādīties manīgi patīkams. Mašīnām jāizmanto konkrētā modeļa oriģinālais buferis, bez pastiprinājumiem, protams.

Buferu tēma ir sena kā pats Latvijas folkreiss. Pamatideja vēstīja to aizliegšanu, kam saknē bija jāpalīdz izskaust rupju braukšanu. Taču ar buferu aizliegumu tika panākts pretējs efekts – tos sāka aizstāt ar pašdarinātiem risinājumiem, ar argumentu par radiatora un citu elementu sargāšanu no nejaušām sadursmēm. Līdz ar to pavisam nejauši mašīna no nevainīga ielas automobiļa kļuva par tanku, ar kuru varēja sastumt jebkuru, kas nāk pretī. Turklāt buferu noņemšanas likums nostādīja braucējus nevienādās situācijās. Ja automašīnai VAZ vai VW Golf šis elements ir izteikts un tā noņemšana jautājumus nerada, tad modernākiem auto bufera noņemšana nozīmē mašīnas priekšpuses kā tādas demontāžu. Pirmkārt, tas neiet kopā ar noteikumu uzstādījumu, ka “automašīnai jābūt atpazīstamai”, otrkārt, rada jau minētos rokdarbus, kas mašīnu padara par tanku. Ņemot vērā, ka mašīnu markas kļūst modernākas, un buferi arvien vairāk ir integrēti mašīnas virsbūvē, labāk ļaut saglabāt mašīnas oriģinālās detaļas. Un, iespējams, nav pareizi uzskatīt, ka ar kontaktiem trasē būtu jācīnās ar tehnisko noteikumu un tehniskās komisijas palīdzību – tam ir sacensību vadība un distances tiesneši. Viņi tad arī lai vērtē, kurš kuram cik ļoti ir gatavs izbraukt cauri…

Vēlreiz precizējot – buferi drīkst arī nebūt, noteikumu jauninājums neliek par katru cenu uzstādīt buferus, tikai ļauj tos izmantot.

Vēl viena nianse virsbūvēm. Mašīnai no nākamā gada jābūt uzstādītiem riteņu dubļusargiem aiz visiem četriem riteņiem, nevis tikai velkošajiem kā līdz šim. Tie, kuri regulāri pārkāpa arī līdzšinējās minimālās prasības, var ķertie pie darba – uzmontēt visas dubļu lupatiņas vienlaikus.

Precizēts izmantojamās degvielas nosacījums. Degvielas izvēle brīva, taču aizliegta barošana ar gāzi. Tātad benzīns vai dīzelis. Savukārt par benzīnu atrunāts, ka drīkst izmantot tikai mazumtirdzniecībā iegādātu degvielu, bet aizliegts izmantot E85 benzīnu. Protams, degvielas kontrole autosportā ir nepateicīga lieta, taču, ja kādam “iesāpēsies” konkurenta izmantotās degvielas smārds, braucējam būs jāpiepūlas pierādīt, ka izmantotā degviela atbilst prasībām.

Lai arī gadiem ilgi ir problēmas ar starta numuru pareizu lietošanu (jābūt aizmugurējā sānu logā), šo sarežģīto elementu papildina jauns sarežģījums – uz mašīnām jābūt arī braucēja uzvārdam (vismaz – drīkst būt arī vārds).

Kopumā izmaiņas nav grandiozas un lielas ciešanas sportistiem nesarūpē. Taču jācenšas ievērot visi šie noteikumu punkti – gan jaunie, gan līdzšinējie!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Valmiera, Brenguļu autotrase, 16.12.2017. LAF Folkreisa Ziemas kausa 1. posms LAF Krosa komisijas autokrosa kausa 1. posms Nolikums Pieteikums - FR Pieteikums - komanda Pieteikums - KKK Dalībnieki FR (-) Dalībnieki KKK (-)