Autocross.lv konkurss: Stāsts Nr.4: Māris Bikavs un daudz mācību (VIDEO)

Viesturs Saukāns Galvenais redaktors
06.04.2020
14:09

Ceturtais stāsts Autocross.lv avāriju seriālā no Māra Bikava – aktīva Folkreisa un autosporta kopumā entuziasta, kurš nepalaiž garām nevienu Autocross.lv rakstu un cenšas neizlaist arī sacensības.

2017.gads, Vecpils.

“Tālajā 2016. gadā uzsāku savu autosporta karjeru. Atminos, kā gāju pirmoreiz uz LAF pie Viestura S. Domāju, sēdēs tur tāds iedomīgs tēls, vēl uzbrauks, ko es tāds nezinītis lienu pie lieliem vīriem, bet tur sagaidīja sirsnīgs džeks ar basām kājām! Pirmā sacensība bija jūnijā, Vecpils trasē. Liels satraukums, kas un kā. Ierados iepriekšējā vakarā, trases teritorijā sirsnīgi sagaidīja īpašnieks, rīkotājs. Dzestrs, slapjš lietains rīts, mandrāža ne pa jokam. Domas šaudās, ko es te daru, kas — galīgi galvu saspiedis vārtu rūmē, līst iekšā šajā trako barā? Nostājos uz starta, blakus rūc vēl kādas septiņas mašīnas. Tad vēl iešaujas atmiņā, ka iepriekšējās sacensībās bija traki kūleņi. Sāku domāt, varbūt izkāpt, un no malas paskatīt… Iekšēji drebu, nevaru saprast, autiņš no manis vibrē, vai no blakus rūcošiem auto. Iekšējā balss teica:  “brauc!”. Nekas jau tāds īpašs nenotika tajā reizē, tik Viesturs S. uzmeta kūleni acu priekšā, kas lika sapurināties un iedeva adrenalīna devu, sapratu, ka tomēr es gribu braukt… 2017. gadā šajā trasē iemācījos motoru izjaukt pa vienu brauciena laiku. Treniņbraucienā labi gāja auto un neaprēķināju amortizatoru spēju strādāt pēc tramplīna, sasitu karteri. Braucu malā bēdīgs, jo motorā parādījās “dzenis”. Visiem, kam apjautājos, visi kā viens teica – negribi nokaut auto, brauc uz treilera un skaties no malas. Es nebūšu es, kurš padosies. Sasaucu vīrus, lai noliek auto uz sāniem, tur pavērās skats, ka karteris ir pielocīts līdz kloķvārpstai. Ātri eļļa ārā, karteris nost, lai redz cik liela skāde. Nebija tik traki, izlocīju karteri, izskaloju eļļas uztvērēju un karteri, visu ātri kopā, veco eļļu caur sieviešu zeķubiksi iekšā, un dodos uz otrā brauciena starta. Prieki īsi — otrajā aplī tas pats tramplīns, plīsa riepa un ierāva valnī, pēc kura jau nekas nebija labojams. Treileris un mājās… Vecpils trase ātra un kūleņiem bagāta!”

2018.gads, Mūsa.

“Vēl viens no spilgtākajiem mirkļiem, ko atminos — Mūsas trasē. 2018. gada pirmspēdējais posms. Pirmais brauciens, otrais aplis, sāns, jumts, sāns, riteņi un skaidra bilde! Ripojam malā… Sacensību sāku apņēmības pilns, auto arī iet, dodu pilnā gāzē. Otrajā aplī pirmajā likumā neveiksmīgi iebraucu bedrē, auto uz diviem riteņiem. Pie sevis nodomāju, ka tūlīt kā Kobrā izrullēšu ārā un nokritīšu atpakaļ. Sajūtās tas likās ilgi, un skaidri atceros, ka mēģināju ar stūrēšanu nolikt atpakaļ, bet nekā. Sanāca nolikt uz otru pusi, kur ar inerci biju uz jumta un tad atpakaļ uz riteņiem.
Nokrītot uz riteņiem nopriecājos, ka tūlīt braukšu tālāk, bet kaut kas likās dīvaini. Sapratu, ka man taču nav stikla, un nekur bez tā nedrīkst braukt. Aizvelkot uz tehnisko parku, ātri bija atrasts jauns radiators, siets pielikts un varēju braukt tālāk. Taču pēc kūleņa tomēr ir savs psiholoģiskais elements, tas līkums tika braukts lēnāk arī 2019. gadā, no tā līkuma mazliet ieturēju distanci. Mūsas trase ir leģendāra un interesanti ātra.”

“Pilskalnu trase man atmiņā ar to, ka viens lādzīgs vīrs (Raimonds Berķis Nr.115) teica, ka šī ir tā reize, kad var eksperimentēt ar tehniku, kur vēl, ja ne šeit… Pēc viņa vārdiem ar paeksperimentēju, braucienā biju laikam trešais, kas deva iespēju tikt pusfinālā. Trase ir ātra un superīga, viena no mīļākām (lai gan visas man patīk, katrai ir sava odziņa). Ļoti patika 2018.gads, kad bija izveidots tramplīns pēc pirmā platā līkuma, lai gan tajā  nokūleņoja viens BMW.”

“Brenguļu trase man ir spilgti atmiņā ar to, ka visos braucienos vienā likumā pārsitu riepu. Paliku ar mīnus četrām riepām. Stāvot malā dusmojos uz savu favorītu Arni Odiņu (citiem ir Baumanis un Nitišs, bet man Odiņš), domājot, ka droši vien tajā trases vietā ir aprakta truba kaut kāda… Patiesībā es braucu bez kamerām, ko parasti neviens nedara. Trase ir smaga, bet ļoti labi pārredzama skatītājiem un vienmēr braucējiem ir labas balvas.”

“Smiltenes trase ātra, smilšaina. Viens no spilgtākajiem notikumiem palicis atmiņā, ka pārplīsa dzesēšanas caurule. It kā ātri atradās vaina… Bet tad sāku liet ūdeni sistēmā un nevarēju saprast, kā var ieliet aptuveni 15 litrus, bet kā sistēma nav pilna, tā nav. Doma tik viena, droši vien iet karterī, tāpēc jāmet miers un jāskatas no malas. Taču, kad auto pēc sacensībām dzinu uz treilera, izrādījās, visi 15 litri bija zem auto. Izrādās, ka arī pie radiatora caurule bija pušu. Tā ir, ka sastresojies neapskata kārtīgi…”

“Kopumā Folkreiss ir viens superīgs pasāciens, kur var atrast labus draugus, paziņas un labi pavadīt laiku! Tiekamies trase!
PS – strādāju NMPD, brīvajā laikā izgatavoju mēbeles. Saslimis ar autokrosu.”

Māra 2018. gada kūlenis Mūsas trasē no Kaspara Cikmača automašīnas (2:00 minūte)

Dalies ar šo ziņu
Seko Autocross.lv sociālajos tīklos
Facebook

Autocross.lv

Instagram

Autocross.lv

Twitter

@autocrosslv

Draugiem

AutocrossLv

WhatsApp

+37126579000

Telegram

t.me/autocrosslv