Autokross: 10 virsraksti pirms Pilskalniem!

Viesturs Saukāns Galvenais redaktors
13.07.2023
10:41

Visas klases, optimālā sastāvā – faktiski ar to pietiktu, lai būtu skaidrs, ka nedēļas nogalē jādodas uz Jēkabpils puses Pilskalnu autotrasi, kur norisināsies Latvijas čempionāta un Baltijas kausa autokrosa posms. Tomēr tēmu un to virsrakstu ir vairāk – vismaz desmit!

  • Aptuveni 120 dalībnieku – lieliski!

Pilskalnos paredzēta visu iespējamo Latvijas autokrosa klašu dalība, neviena nepaliks mājās. Pat vairāk, uz starta būs igauņu GAZ 53 kategorija, kuras Latvijā nav jau ļoti sen. Šogad ieskaitei ir Baltijas kausa statuss, tāpēc lielās kravas mašīnas dodas uz Latviju. Kopējais dalībnieku skaits sacīkstē svārstās ap 120 braucējiem, pagaidām tas vēl variē – pa kādam nāk klāt, pa kādam iet nost. Taču jebkurā gadījumā šāds sastāvs ir Latvijas krosam grandiozs.

Līdzjutējiem jāņem vērā, ka pirmie kopējie starti trasē būs vērojami jau sestdienas vakarā, kad tiks aizvadīta pirmā kvalifikācijas sērija. Var teikt, ka posma formāts ir līdzīgs Eiropas autokrosa čempionāta posmam, taču, protams, atbilstoši Latvijas čempionāta nolikumam.

Rīkotāji kopš pavasara uzstāja, ka sacīkste jārīko divu dienu formātā. Šis dalībnieku skaits apliecina, ka lēmums ir pareizs – grūti iztēloties, kā šo cīņu varētu sastumt vienas dienas ietvaros. Jāatzīmē, ka Pilskalnos divu dienu formāts jau vairākus gadus bija firmas zīme, taču parasti to noteica Latvijas čempionāta un Folkreisa posmu iekļaušana vienā nedēļas nogalē. Šogad Pilskalnos Folkreiss nav paredzēts, bet kross ļoti labi nosedz situāciju, piedāvājot lielisku dalībnieku skaitu arī divu dienu režīmam.

Sestdien trasē motori sāks rūkt pl.15:30, kad startēs brīvie treniņi visām klasēm. Pirmais kopējais starts – p.18:10. Savukārt svētdien viss sāksies ar sacensību atklāšanu pl.9:15 un otro kvalifikāciju pl.10:00.

  • Tikai vienam 100%

Latvijas čempionāta klasēs ir tikai viens sportists, kurš guvis uzvaras abos pirmajos sezonas sezonas posmos Brenguļos un Bauskā – Mini bagiju klases līderis Kristups Pilipavičs. Iepriekšējās sezonās bijām pieredzējuši, ka ir klases, kurās līderis “kā iet, tā aiziet”, savācot visas vai gandrīz visas posmu uzvaras. Šogad klasēs šādi līderi ir manāmi, taču sezonas sākumā katram no favorītiem ir gadījies paklupt. Pilskalnu cīņa var uzrādīt tendenci sezonas otrajai pusei – favorīti uzsāks uzvaru sēriju, dodoties pretī čempiontituliem, vai klašu kopvērtējumu līderu kārtis tiks sajauktas vēl vairāk.

  • Mini skaits aug

Ķeroties pie klašu situācijas, jāatzīmē Mini bagiju ieskaite. Bērnu klasē startam pieteikti 22 dalībnieki, kas ir viens no visu laiku augstākajiem rādītājiem šajā klasē. Mini attīstība ir apbrīnojama un nav šaubu, ka vairāki tagadējie debitanti vēlāk būs dalībnieki nākamajās klasēs vēl daudzus gadus.

Mini klase varbūt nav tā, uz kuru līdzjutēji raujas tribīnēs un trases malā (lai gan kļūdaini – dažkārt arī šajās cīņās intrigas pietiek). Taču, šķiet, visi apzinās, ka šīs klases eksistence ir nevis šovam, bet lietu turpinātībai.

Ja saliekam kopā Mini un nākamo pakāpienu klašu hierarhijā Junior Xtreme, tad kopējais dalībnieku skaits bērnu un jauniešu klasēs ir 33 dalībnieki. Ceturtā daļa Pilskalniem pieteikto braucēju! Tas ir labi.

  • 2000 Super jaunas virsotnes

Vēl klase, kuras dalībnieku skaitu nedrīkst nepieminēt – 2000 Super. Jā, vienmēr kuplākā, taču šā brīža skaits – 25 – ir viena no augstākajām klases virsotnēm. Šķiet, jau atkal varam runāt par veiksmīgi izveidojušos hierarhiju Krosa komisijas iekšienē, jo reti kurš no dalībniekiem līdz čempionātam nav nonācis caur Folkreisa un Krosa komisijas kausa kaujām. Tātad šie pakāpieni darbojas. Tas gan nav nekāds jaunums, bet šā brīža 2000 Super klases sastāvs to izteikti parāda.

Turklāt šobrīd izveidojusies situācija, ka ir ļoti grūti prognozēt iespējamo uzvarētāju. Tradicionāli gribas piesaukt Ivo Gabrānu, kurš vēl pērn bija vienīgais, kurš varēja pretoties neuzvaramajam Ritvaram Kārkliņam. Tomēr šogad, bez tā, ka uz starta nav Kārkliņa, arī Ivo sezonas sākums izvērties ļoti sarežģīts. Un tad, ja jāsāk uzskaitīt tie, kuri kādos apstākļos var uzvarēt, var gadīties nosaukt trešdaļu šī posma dalībnieku. Kas vairs nav prognoze, vienkārši minēšana. Un tas ir interesanti – nezināt uzvarētāju pirms cīņas!

  • Čempioni sāk nolikt pilnvaras

Šis ir sarežģīts gads pagājušā gada čempioniem, viņi masveidā noliek pilnvaras un zaudē iespējas cīnīties par šā gada čempiontituliem! 2000 Super Ritvars Kārkliņš pēc vairākiem panākumu gadiem šogad nav uz starta. Tāpat 1600 klases čempions Andis Kļava šogad vēl nav manīts trasēs, līdz ar to arī šajā klasē būs jauns uzvarētājs. Tieši jauns, jo nevienam no šogad startējušajiem vēl nav neviena čempiontitula.

Šobrīd šķiet, ka arī VAZ Klasika sezona noslēgsies ar jaunu čempionu. Pērnā gada uzvarētājam Jānim Balodim sezonas sākums izvērties ļoti neveiksmīgi tehnikas problēmu dēļ, bet Pilskalnos cēsinieks nav pat dalībnieku sarakstā. Diez vai atlikušajos posmos pēc šāda sākuma būtu iespējams noķert un apdzīt pārējos klases dalībniekus. Līdz ar to varam gatavoties, ka arī šajā klasē būs jauns čempions. Arī šajā klasē šobrīd nevienam no Pilskalniem pieteiktajiem nav titula, kādam tas būs pirmais.

Iepriekšējā posmā Mūsā klupienu piedzīvoja arī pārējie abi pērnie čempioni – Open uzvarētājs Ints Jeršovs un Xtreme gandrīz neuzvaramais Mikus Neško. Abus piemeklēja tehnikas defekti. Tomēr, šķiet, katrs savā klasē būs nozīmīgs spēlētājs cīņā par titulu, Mūsas neveiksmes viņu pozīcijas tik ļoti neiedragāja, lai teiktu, ka viņu spēle beigusies. Ja Neško vēl būs jātiek galā ar konkurentiem, tad Jeršovs, ja tehnika iztur, ir visai izteikts Open favorīts.

  • Buggy 1600 – lielais pārsteigums

Šīs klases pirms pāris gadiem Latvijā faktiski nebija. Bija daži, kas brauca Eiropas čempionāta atsevišķus posmus, bija daži, kuri cīnījās tā laika Baltijas kausā, taču vienā brīdī Baltijas kausu savā starpā dalīja lietuvieši un igauņi. Bija sacīkstes, kurās latviešu B1600 klasē pat nebija uz starta.

Šajā tukšumā Baltijas kauss beidza pastāvēt, bet tika veicināta Latvijas nacionālā seriāla izveidošanās. Un re! Nedēļas nogalē būs pilns starta laukums ar bagijiem! Šis ir liels panākums, un varbūt arī jauns aizmetnis, lai kādā brīdī latvieši atgrieztos arī Eiropas līmenī, kur šobrīd Buggy 1600 klasē Latviju pārstāv vien Andris Kuļikovskis.

Nedēļas nogalei cīņa neprognozējama – ir favorīti un spēcīgi uzvārdi, bet to ir daudz, jau atkal vairāk minēšana nevis prognozēšana.

  • Vēl viena klase atdzīvojusies!

Pirms pāris gadiem Latvijas autokrosā uz likvidēšanas robežas bija arī salonauto 1600 klase. Arī šajā ieskaitē nedēļas nogalē pilns starta laukums, desmit pieteikumu. Klase ir dzīva, piesaista jaunus braucējus. Pēc daudziem gadiem šajā klasē uz starta arī dāma – debijai Latvijas autokrosa čempionātā gatavojas šā brīža Folkreisa Dāmu kausa kopvērtējuma līdere Lelde Šuma.

Interesanti, ka klasi noskatījuši arī pāris lietuvieši. Vitaljus Škersis cīņu aizvada jau kopš pirmā posma. Uz otro sacīksti Bauskā ieradās spēcīgais Edvins Mikņius, ātrajā trasē pārsteidzot vietējos ar pārliecinošu uzvaru. Viņa starts Pilskalnos būs intriģējošs – trases specifika var nebūt tik atbilstoša viņa Hondai kā Mūsā. Taču, ja viņš atkal uzvarēs, Edvins var kļūt par čempionāta uzvaras pretendentu, pat pēc izlaista pirmā posma. Klasē Mikņius dēļ veidojas pamatīga intriga!

  • Smago auto klases pārdomu periodā

Smago automašīnu cīņas, sevišķi dinamiskie B6000 klases bagiji allaž bijuši ļoti uzrunājoši. Tomēr viens no svarīgiem nosacījumiem ir dalībnieku skaits klasēs, lai izrāde izdotos. Trīs smago auto kategorijās B6000, D12 un D13 ir katrā pa pieciem braucējiem. Vai tas ir pietiekami, lai būtu interesanti – visādi gadās, dažkārt arī trīs braucēji spēj sarūpēt šovu. Taču sezonas sākumā tika cerēts uz kuplākiem sastāviem. Vispirms tika paredzēts, ka Bauskā, uz kuru “brauc visi”, būs liels skaits B6000 braucēju. Kad tas īsti nerealizējās, arguments bija, ka visi gatavojas uz Pilskalniem.

Tas, kas ir labi, ka visās trīs klasēs būs Latvijas braucēji, kuriem Baltijas kausa kontekstā just līdzi. D12 joprojām neapturams ir Bruno Leimanis, kurš vēl tikko sasniedza uzvaru Igaunijas čempionāta posmā. Klasei šogad pirmo reizi pievienosies Ingus Staško un Alvils Igovens. D13 (GAZ 53) ieskaitē uz starta kopš pērnā gada regulārais klases braucējs Andris Ribaks. Savukārt B6000 klasē uz starta Ainārs Ramats, bet ar otra brāļa Dināra bagiju uz starta stāsies Kalvis Blūms. Šis ir interesants elements – Kalvim šī būs debija autokrosā, kas, šķiet, bija prognozējams. Taču to, ka tā būs tieši B6000 klase, bija grūti iztēloties!

Blūms ir šā brīža viens no Latvijas rallija vadošajiem pilotiem, spējot cīnīties par uzvarām arī Baltijas līmenī. Neapšaubāmi spēcīgs braucējs, tāpēc būs interesanti vērot viņa pirmos soļus krosā.

  • Jāapzinās lokālā ietekme

Ir kāds elements, kuru mēs – viss autokrosa (arī rallijkrosa un Folkreisa) kolektīvs – reti apspriežam. Kāda ir mūsu sacensību ietekme vietējā reģionā?

Bija pārsteidzoši televīzijā dzirdēt, ka Dziesmu un deju svētku rīkotāji šo jautājumu nebija pētījuši – vai un cik šāds festivāls ienes Rīgas pilsētas un privāto uzņēmēju maciņos? Katra nopirktā šokolādīte un “šampītis labākam miedziņam” teorētiski nes labumu tiem, kas to pārdod.

Šo jautājumu sarunās ar Latvijas valdību un attiecīgajām pašvaldībām padziļināti analizēja pasaules rallijkrosa un nu jau arī rallija posma rīkotāji. Tā vien šķiet, ka arī mūsu nacionālie seriāli ar šādiem dalībnieku skaitiem kļūst par svarīgu spēlētāju attiecīgajā reģionā. Turklāt zināms, ka daļa pašvaldības, kurās ir mūsu trases, to ļoti labi apzinās, tāpēc palīdz, vai vismaz netraucē šo pasākumu norisei.

Pilskalnos ir 120 dalībnieki. Varam minēt, ka katram no viņiem līdzi atbrauc, vidēji, pieci komandas biedri un līdzjutēji (ļoti piesardzīgs minējums, sportisti ir teikuši, ka līdzbraucēju ir desmit un vairāk). Tātad tie jau ir 600 (visticamāk, krietni vairāk) ļaudis, plus vēl skatītāji, kuri sabrauc no citiem reģioniem vērot sacensības. Tiesnešu vien ir pussimts! Ja ne visi, tad lielākā daļa noteikti iegriežas vietējā benzīntankā, mazajā veikaliņā (vai lielajā!), kafejnīcā. Divu dienu formāts daudziem liek izmantot viesnīcu pakalpojumus. Piemēram, ziemā, kad Ludzā tika rīkoti divi Folkreisa posmi, pat nelielais dalībnieku skaits (ap 40) radīja situāciju, ka tuvākā naktsmītne bija atrodama tuvāk Rēzeknei nevis Ludzai, apkārtnē brīvu vietu nebija. Kāda vietējā kafejnīca, ieraugot, ka stundu pirms darba laika beigām pa durvīm ieveļas uzreiz 20 izsalkušo un izslāpušo, kapitulēja un atteica pakalpojumu, jo bija skaidrs, ka ar godu visus pabarot neizdosies. Nav resursu šādam uzlidojumam – ne virtuvē, ne pie kases, ne ledusskapī. Kad Mūsā notika Latvijas un Eiropas čempionāta posms, kāds neliels veikals starp trasi un Bausku bija apbruņojies ar divreiz lielāku kolektīvu nekā ikdienā, prognozējot, ka pīķa stundās būs pamatīgs pircēju iebrukums.

Respektīvi, šādi lieli pasākumi reģiona uzņēmējiem un pašvaldībām ir vērtīgi, būtu interesanti uzzināt, cik ļoti.

  • Vai iespējami sportiskie pārsteigumi?

Nepamet sajūta, ka dalībnieku sarakstos redzamās klases nebūs vienīgās, kuras nedēļas nogalē vērosim Pilskalnu trasē. Sarunas, sarakstes un aizdomas liek domāt, ka mēs visu dalībnieku sastāvu pieteikumu listē vēl neredzam. Šķiet, ka mūs gaida kāds patīkams pārsteigums.

Pārsteidzošai jābūt visai nedēļas nogalei – ar šādu klašu un sportistu sastāvu cīņa nevar būt garlaicīga!

Dalies ar šo ziņu
Seko Autocross.lv sociālajos tīklos
Facebook

Autocross.lv

Instagram

Autocross.lv

Twitter

@autocrosslv

Draugiem

AutocrossLv

WhatsApp

+37126579000

Telegram

t.me/autocrosslv