Autokross: 4 dienas līdz startam: Bagiju kolektīvs

Viesturs Saukāns Galvenais redaktors
24.04.2013
16:47

Svētdien Smiltenē uz starta stāsies četras bagiju klases, katra savā būtībā ļoti atšķirīga – jau apskatītie B6000 smagie bagiji, bērnu Beta bagiji, Latvijas čempionāta B600 bagiji un eiropeiskie NEZ Buggy 1600. Kā šīm klasēm klājas?

Beta bagiju cīņām pieteikti pieci dalībnieki un lieliski, ka kolektīvam piepulcējušies arī debitanti – no līdzšinējā sastāva palikuši tikai Everts Henilāns un Krišs Miķelis Aploks. Tomēr, lai arī klasei ir jācīnās par braucējiem, mazo veterānu pazušanai ir arī objektīvi iemesli – vairākus gadus braukušie puikas ir izauguši no šīs klases un, vai nu gatavojas kādai citai autosporta disciplīnai, vai jau uzreiz dodas uz kartingu, kā to izdarījuši Mārtiņš Sesks, Kristiāns Rihters un Leo Cabulis.

Trīs debitanti ir Ričards Špaks un divas meitenītes – Open klases favorīta Inta Jeršova meita Kitija un B1600 klases Lietuvas līdera Vitauta Kura atvase Kamila. Interesanti, ka šādi sakritusi uzreiz divu meiteņu debija – skaidrs, ka cīņa jau pamatā būs principu pārpilna!

Atgādinām, ka abas speciālistes nebūs pirmās meitenes Beta bagijos – klases pirmsākumos uz starta daudzsološi stājās Evelīna Nestecka.

Ričards, savukārt, ir pēdējo divu gadu čempiona Daniela jaunākais brālis. Vērosim, vai jaunākais būs tikpat ņiprs kā nu jau titulētais meistars!

Ja par favorītiem, tad šai vajadzētu būt Everta Henilāna sezonai . Everts pērn bija vienīgais, kurš pārliecinoši turēja līdzi Špakam, vienīgais, kurš ar uzvaru vienā no posmiem neļāva Danielam uzvarēt visu sezonu. Tomēr tieši Špaku jaunākais pilots var izrādīties pārsteigumu autors.

Latvijas čempionāta B600 bagiju klasē no deviņiem pieteiktajiem braucējiem četri atbilst Junioru kausa vecumam – izrādījās, pat divkārtējais čempions Jānis Baumanis vēl atbilst šim kritērijam! Tomēr klasi nodēvēt par jauniešu kolektīvu ne tuvu nevar. Ierindā būs gan pērnais bronzas medaļnieks un savulaik Baltijas kausa ieguvējs D-3A/Buggy 1600 klasē Valters Zīverts, gan Dmitrijs Kabanovs, gan šā brīža, šķiet, titulētākais krosa braucējs Jānis Bogdanovičs, kurš jau pērn apostīja gaisu Latvijas čempionātā. Tāpat arī Aigars Liškovskis un Kaspars Bumbiers, kurus par junioriem nenosauksi, bet pie veterāniem arī vēl neieskaitīsi (Aigara pieredze gan nupat ir lielāka par lielāko daļu Latvijas krosa braucēju – oficiālajā krosā jau kopš 2004. gada).

Nepieminētie trīs juniori – igaunis Keivo Koivs un divas latviešu smukules – pērn B600 un folkreisā debitējusī Beate Klipa (Beate tik tiešām ar īso „a”!) un kroskartu speciāliste Liene Sproģe.

Grūti spriest par čempionāta favorītiem, jo nav precīzi skaidra ātrāko braucēju programma. Pēdējo divu gadu čempions Jānis Baumanis koncentrēsies uz rallijkrosu un bagijs nebūs pirmā prioritātes. Šajā konkurencē viens izlaists posms un cerību uz titulu praktiski vairs nebūs. Līdz ar to favorīti, šķiet, ir Bumbiers un Zīverts, bet uz medaļām pretendēs Liškovskis un Kabanovs, bet prognozēs kaut kur pa vidu – starp titula un medaļu pretendentiem varētu būt ieskaitāms arī Bogdanovičs. Jau šobrīd skaidrs, ka čempionāts kopumā būs aizraujošs. Tomēr Smiltenes sastāvs vēl nav galīgais, jo sezonas laikā iespējami pārsteigumi šajā klasē. Piemēram, runā, ka Latvijas čempionāta otrajā posmā Mūsā, kas notiks kopā ar EČ, vienā no B600 bagijiem varētu sēsties Baltijas B1600 kausa īpašnieks Dāvis Aupe.

Kā veiksies meitenēm? Noteikti smags mācību process gan vienai, gan otrai. Beate šķiet ļoti apņēmīga un mērķtiecīga, Liene – braucēja, kura ir gatava iet uz visu banku, kas gan dažkārt novedis pie avārijām, taču kādā brīdī piegājiens var attaisnoties. Pie noteiktiem apstākļiem gan viena, gan otra var trāpīt pat uz pjedestāla.

Buggy 1600 klase šogad sarūpējusi dažas mīklas. Nonākot NEZ kausa statusā Baltijas kausa vietā un ārzemju posmiem pārceļoties uz Lietuvu, pazuduši Igaunijas braucēji. Nav dzirdēts, ka tas būtu apzināts boikots, taču zināma neizpratne ir. Skaidrs, ka, ja viņu nav Smiltenē, tad, pie veiksmes varbūt Bauskā mēs igauņus sastapsim, bet Lietuvas posmos, visticamāk, nē. Žēl, jo šķita, ka Igaunijas bagiju saimniecība gāja uz augšu. Ja tiešām vainīgs ir NEZ un neizdevīgais kalendārs, tad „fuj!” par Baltijas kausa iznīcināšanu.

Tajā pašā laikā kompensācijai ir lielisks Lietuvas braucēju sastāvs, ar kuru mūsu speciālistiem vēl būs smagi jāpacīnās! Lai gan no Latvijas puses šogad pilnu NEZ sezonu sola Eiropas čempionāta braucēji Māris Līcis un, iespējams, arī Ervins Grencis, lietuvieši Vitauts Kurs u, gribas domāt, arī Tautvids Urba var izrādīties kārtīgs pārbaudījums. Jauns bagijs arī Jānim Ščerbickim, kas var sarūpēt pārsteigumus.

No Latvijas puses viens šīs klases debitants – Jānis Brikmanis, kurš brauks ar otru Grenča zaļo bagiju. Jānim praktiski nav iepriekšējās autosporta pieredzes, taču enerģijas draiskai debijai pietiekot, cik zināms.

Ja par NEZ kausa favorītiem, tad daudz būs atkarīgs no tā, kuru posmus kuri sportisti apmeklēs un, kuri startēs visās sacīkstēs. Ja Līcis noturēsies pie plāna veikt pilnu sezonu (NEZ ieskaitē ir četri posmi), tad, neapšaubāmi, viņš uzskatāms par galveno favorītu. No otras puses, posmu skaits ir neliels, kas nozīmē, ka vienā posmā piedzīvots defekts var „nonullēt” pat pārējo posmu uzvaras un kopvērtējumā pirmais var izrādīties tas, kurš cītīgāk krājis punktus. Dikti gribētos cerēt, ka Līča tehnikas problēmas, kas iznīcināja pērno sezonu, nebūs pārcēlušās uz šo gadu.

Patīkami būs Smiltenē atkal (beidzot) redzēt Jāni Boku. „Bedzot” tāpēc, ka pērn brauciens ar SuperBuggy Eiropas kaujas ratiem aprāvās vēl treniņos, kā rezultātā skatītāji palika bez šī šova. Koncentrēsim labās domas, kuras nodot Jānim Smiltenē veiksmīgiem vēlākajiem startiem Eiropas čempionātā!

Būs labi! Krosa formulas šogad noteikti sarūpēs sportiskos pārsteigumus!

Dalies ar šo ziņu
Seko Autocross.lv sociālajos tīklos
Facebook

Autocross.lv

Instagram

Autocross.lv

Twitter

@autocrosslv

Draugiem

AutocrossLv

WhatsApp

+37126579000

Telegram

t.me/autocrosslv