Autokross/Folkreiss: Vai Mūsā iespējami pirmie čempioni?

Viesturs Saukāns Galvenais redaktors
11.08.2022
12:31
Lai gan maz ticams, ka Mūsas posmā priekšlaicīgi tiks noskaidrots kāds no Latvijas čempioniem, lielākās izredzes to paveikt ir Xtreme klases līderim Mikum Neško. Taču ne bez konkurentu "palīdzības".

Nedēļas nogalē Mūsas trasē notiekošais festivāls būs priekšpēdējais posms gan Latvijas autokrosa čempionātam, gan Folkreisa Vasaras kausa un Krosa komisijas autokrosa kausa sezonām. Vai pastāv iespēja, ka kronēsim pirmos sezonas uzvarētājus – čempionus un kausu ieguvējus?

Ātrā atbilde – teorētiski jebkurš šā brīža kopvērtējuma līderis pēc Mūsas var kļūt neaizsniedzams. Taču cita lieta, cik liela ir šāda iespējamība. Vai tam pietiek “vienkārši nobraukt” šo posmu un savākt punktus, vai arī tam nepieciešams, lai visi pārējie konkurenti izstātos brīvajos treniņos?

Latvijas čempionāta lielākie pārsvari

Čempionātā priekšlaicīgi čempiontituli jau saknē šogad nāks sarežģīti, ja vispār nāks. Vairāki iemesli. Pirmkārt, salīdzinoši neliels posmu skaits sezonā. Pieci posmi kopumā, kas nozīmē, ka līderim ir jābūt tik pārliecinošam un opozīcijai tik mainīgai, lai izveidotu drošu pārsvaru jau četrās sacīkstēs. Otrkārt, izcīnāmo kopvērtējuma punktu daudzums ir paliels un blīvs, grūti izveidot lielu pārsvaru pat visus posmus uzvarot, ja opozīcija tikpat stabili brauc otrajā vietā. Treškārt, daudz izsaka dalībnieku skaits klasē. Ja braucējs paliek pēdējais 2000 Super, viņam nav punktu. Ja braucējs paliek pēdējais, piemēram, Open 2500, tā vienalga var būt pat piektā vieta, kas jau ir labs punktu guvums. Respektīvi, priekšlaicīga čempiona noskaidrošana ir ļoti sarežģīta.

Un tomēr, kurš, cik tālu ticis prom no sekotājiem? Atgādinām, ka maksimālais posmā iegūstamo punktu skaits ir 23 (8 par uzvaru kvalifikācijas summā, 15 par uzvaru finālā).

Mini bagiju klasē Ažuolam Dungveckim ir 15 punktu pārsvars pār citu lietuvieti Kristupu Pilipaviču un 16 pār Latvijas čempionu Emīlu Mirošņiku. Iespējas nodrošināt čempiontitulu ir ievērojamas, taču ne bez abu sekotāju neveiksmēm.

Vēl lielāks – 18 punktu – pārsvars ir Mikum Neško Xtreme klasē. Sekotāji uzreiz divi – Jānis Geisters un Keivo Koivs. Keivo punktus šogad vairāk sakrājis ar stabiliem rezultātiem, bet Jānis ir reāls Neško drauds katrā posmā, taču smagi paklupa iepriekšējā sacīkstē Pilskalnos, paliekot bez punktiem. Te nu gan, ja Neško savāc punktu maksimumu, Geistera cerības uz titulu var glābt vienīgi atrašanās tieši aiz līdera gan kvalifikācijas summā, gan finālā. Praktiski jebkurš cits Jāņa rezultāts sarūpēs Xtreme klases čempionu jau Bauskā.

Open 2500 klasē ir vienīgais līderis ar uzvarām visos trīs līdzšinējos posmos, taču Inta Jeršova pārsvars pār Aigaru Bajāru joprojām ir kutelīgs – 13 punkti, kas ir gan daudz, gan maz vienlaikus. Šis ir tas gadījums, kad otrās vietas turētājs tikpat stabili posmos ir otrais, cik līderis pirmais. Līdz ar to Jeršovam nav tāds pārsvars, kā varētu domāt. Jā, ir iespējas titulu sakārtot Mūsā, taču vairāk šķiet, ka cīņa pārcelsies uz pēdējo sacīksti. Pat, ja Bajārs paklūp, piemēram, Mūsas finālā un paliek pēdējais, tā ir sestā vieta ar attiecīgiem punktiem. Nevis “nekas”.

2000 Super klasē starp līderiem Ritvaru Kārkliņu un Ivo Gabrānu ir tikai trīs punkti. Izslēdzot brīnumam līdzīgus notikumus skaidrs – šī lieta tiks izskatīta pēdējā posmā Smiltenē. Jāpiezīmē, ka klases līderi cītīgi vaktē viens otru. Piemēram, braucēju daļa iepriekšējā posmā Vecpilī starta laukumā pamanīja Kārkliņa pāragru startu finālā, kuru no malas nenofiksēja fakta tiesneši. Futbola analoģijās – tiesnesis nenosvilpa “spēli ar roku”. Var tikai teoretizēt, kādu iespaidu nianse atstās uz čempionāta gaitu, taču skaidrs, ka viss izšķirsies tiešā abu līderu cīņā.

Lieliski sezonu sākušais Jānis Orbidāns palika bez vērā ņemamiem punktiem Vecpilī – Jāņa sapnis par titulu un sensāciju kopvērtējumā galā. Taču bronza ir reāla.

Vēl viena klase bez cerībām Mūsā uzzināt jauno čempionu: VAZ Klasika. Dalībnieku skaits varbūt klasē šogad nedaudz pakrities, taču cīņa gan trasē, gan kopvērtējumā ir fantastiska un neprognozējama! Līderu četrinieks – Raitis Gusevs, Jānis Balodis, Jānis Logins un Armands Ķēniņš ir astoņu punktu robežās. Turklāt Baloža uzvara Vecpilī viņu iesviedusi titula dalītāju pulkā, kas nebija prognozēts, bet visu padara vēl interesantāku.

1600 klase. Maz dalībnieku, daudz pārsteigumu. Pēc pērnā gada un šā gada pirmā posma šķita, ka čempions Dāvis Ūdris “kā ies, tā aizies”. Kurš būtu domājis, ka pirms priekšpēdējā posma viņš kopvērtējumā būs trešais, turklāt ar salīdzinoši nelielām izredzēm uz titula aizstāvēšanu? Pusass Pilskalnos, ātrumkārba Vecpilī, un ceļš Ģirtam Kuzmanim un Andim Kļavam uz titulu vaļā! Kuzmanim un Kļavam vienāds punktu skaits, kāds šeit priekšlaicīgi zināms čempions… Tieši pretēji, gribas domāt, ka Mūsa būs atbilstoša Ūdra tehnikai, pirms pēdējās sacīkstes viss var kļūt vēl sarežģītāk.

Junior Xtreme klasē tikai punkts starp Markusu Ūtēnu un Matu Zavarski, turklāt abi tik tiešām arī ir līdzīgi spēkos, braucienu no brauciena viņu pozīcijas var mainīties. Ātruma ziņā ar abiem konkurē Raivo Jānis Beierbahs, taču pēc uzvaras pirmajā posmā Brenguļos Raivo nav izdevies atgriezties uz pjedestāla. Taču pastāv iespēja, ka Beierbahs uzvar abus atlikušos posmus, un tad spēj tik skaitīt punktus, lai saprastu, kas īsti sanācis! Šajā klasē nekas ar Mūsas posmu nebeigsies.

Buggy 1600 klasē pirmajā sacīkstē Brenguļos šķita, ka titulu izšķirs nevis ātrums un zirgspēki, bet tas, kuram vairāk būs līdzi rezerves daļu. Tomēr vēlāk savu cīņu nostabilizēja Edgars Zīverts, gūstot divas uzvaras, tikpat stabili otrais arī Modris Lešinskis. Starp abiem četri punkti, un diez vai cīņa atrisināsies Mūsas upes krastos.

B6000 klasē spriest par kopvērtējuma uzvarētāju pavisam pāragri, jo klasei sezonā jāaizvada vien četri posmi, kuros ir gandrīz nereāli sakrāt tādu punktu pārsvaru, lai jau pēc trešās sacīkstes viss būtu sakārtots. Pašlaik šķiet, ka sezonas nogales jautrību veidos Dināra Ramata cīņa ar igauņiem Otu Kevvai un Martinu Talvu, lai gan katras atlikušās sacīkstes intriga ir vēl saspringtāka.

Folkreisā var sakārtoties papildieskaites

Folkreisa Vasaras kausā, kā jau esam rakstījuši, īpaša sezona: četros posmos izspēlēti 16 pjedestāli, bet uz pjedestāla kāpuši 15 dažādi sportisti! Vienīgi Uģis Jirgensons var lepoties ar iekļūšanu trijniekā divreiz. Jā, tieši tik noprognozējami!

Taču reālā kopvērtējuma situācija rāda noteiktāku ainu. Matemātiski vēl par sezonas uzvarētāju var kļūt arī 23. vietā esošais braucējs. Taču praksē tas diez vai ir iespējams. Rezultātu stabilitāte un regulāra nonākšana finālā tomēr vairāk liek domāt, ka uz kopvērtējuma uzvaru pretendē šā brīža trijnieks – Edgars Tralla, Jirgensons, Lenards Patriks Lepsis, varbūt arī Gatis Ģērmanis, kurš šajā kompānijā ir vienīgais bez uzvaras Folkreisā. Taču īsti nevaram gaidīt kopvērtējuma uzvarētāju jau Mūsas posmā. Pieņemsim, ja Tralla uzvar, Jirgensons nedrīkst būt augstāk par 12. vietu, Lepsis nedrīkst būt augstāk par devīto pozīciju, Ģērmanis nedrīkst būt augstāk par ceturto vietu. It kā scenārijs iespējams, taču pārāk atkarīgs no līdz šim stabilus rezultātus veidojušu braucēju neveiksmēm.

Cita lieta ir papildu ieskaites. Junioru kausā Mūsas posmam pieteikts šā gada lielākais junioru skaits – deviņi. Taču kopvērtējuma līderim Lepsim arī ar šādu sastāvu pietiek vien iziet uz starta svētdienas sacīkstē, lai jau nodrošinātu kopvērtējuma pirmo vietu. Tāpēc šajā ieskaitē visai droši prognozējams uzvarētājs vēl pirms pēdējā posma Aizkrauklē.

Dāmu kausā līdzīga situācija. Uz starta plānotas 12 dalībnieces, bet līdere Marta Starka drīkst pat nestartēt finālā, jau nodrošinot uzvaru kopvērtējumā. Tā kā arī šajā vērtējumā uzvarētāja šķiet zināma. Interesanti, ka gan Junioru kausā, gan Dāmu kausā uzvarētāji būs tie paši, kas pērn.

Jaunajā Debitantu kausā pašlaik Markusa Upīša pārsvars pār tuvāko sekotāju Mareku Plužmo ir 11 punkti. Varbūt tā ir laba bāze, uz kuras Markuss var cerēt uz priekšlaicīgi nodrošinātu gada labākā debitanta titulu, tomēr konkurence Bauskā šajā ieskaitē būs mežonīga: uz starta plāno iziet 30 dalībnieki, kuri savu pirmo Folkreisa sacīksti aizvadīs 2022. gadā. No tiem 11 tieši Mūsā būs pirmā sacīkste.

Pašlaik neprognozējama situācija jaunajā Folkreisa 4WD klasē: šai ieskaitei Bauskā būs jau piektā sacīkste, taču par “īstu Folkreisu” to var dēvēt kopš iepriekšējā posma Pilskalnos. Līdz ar to šobrīd veidojas divas paralēlās realitātes – visos posmos krātie punkti, un punkti, kuri gūti vien “īstā Folkreisa” ērā. Pašlaik līderis sakrīt abos – Kaspars Zuģickis. Taču, ja jāatbild, vai Mūsā uzzināsim priekšlaicīgu uzvarētāju, tad atbilde ir Nē, jo viss tikko tik sācies.

Krosa komisijas kausa izcīņā bez cerībām sagaidīt kopvērtējuma uzvarētāju: vadošie seši braucēji ir deviņu punktu robežās! Jāsadala Bauskas punkti, bet uzvarētājs jānoskaidro Aizkrauklē!

Dalies ar šo ziņu
Seko Autocross.lv sociālajos tīklos
Facebook

Autocross.lv

Instagram

Autocross.lv

Twitter

@autocrosslv

Draugiem

AutocrossLv

WhatsApp

+37126579000

Telegram

t.me/autocrosslv