Autokross: Kārkliņš titulētākais vēsturē, seni rekordi apdraudēti

Viesturs Saukāns Galvenais redaktors
08.12.2022
15:15
Ivo Traubergs (Nr.39) savu lielāko uzvaru birumu sakrāja deviņdesmito gadu beigās, aizvadot lieliskas cīņas ar brāli Uģi (Nr.28) un citām tā laika zvaigznēm, piemēram, trešo rencēnieti Raiti Kociņu (Nr.3). (Foto: Varis Akotiņš)

Latvijas vieglu automašīnu un bagiju vēsturē šogad nozīmīgs notikums – Ritvars Kārkliņš izcīnīja piekto Latvijas čempiona titulu, kas ir jauns brīvās Latvijas rekords. Ritvars un vēl dažs apdraud arī citus nozīmīgus rekordus.

Uzreiz jāatzīmē, ka runa ir par sasniegumiem, kas sasniegti Latvijas salonautomobiļu un vieglo bagiju Latvijas autokrosa čempionātā (netiek apskatīts rallijkross un smago auto čempionāti).

Līdz 2022. gadam vairāki braucēji vēsturē bija sasnieguši četrus Latvijas čempiona titulus: Gints Bujāns, Juris Vaivods, Ivo Traubergs, Raimonds Jerāns, Jānis Linde un tobrīd arī Kārkliņš. Visi bija dalīta rekorda turētāji. 2000 Super čempions šogad kļuva par vienīgo un titulētāko Latvijā kopš 1993. gada, kad notika pirmais Latvijas čempionāts.

Viens no svarīgākajiem rādītājiem ir Latvijas autokrosa čempionāta posmu uzvaru skaits. Ilgstoši šī saraksta galvgalī atrodas Ivo Traubergs, kurš rekordu uzstādīja 2000. gadā. Traubergs togad aizvadīja pēdējo pilno sezonu Latvijas čempionātā D-1 klasē. Karjeras laikā viņš sasniedza 23 uzvaras. Togad viņš pārspēja bagiju leģendas Jura Vaivoda 22 uzvaru rekordu. Vēlāk abiem pietuvojās Open klases superzvaigzne Raimonds Jerāns, kurš sasniedza 21 uzvaru. Nepamet sajūta, ka Jerānam būtu jāmeklē risinājumi savu statistiku uzlabot – līdzjutējiem patiktu!

Tātad rekords turas neticamus 22 gadus. Taču 2023. gads būs pirmais, kurā šā brīža aktīvie braucēji var to pārspēt. Kārkliņam šobrīd kontā ir 19 posmu uzvaras, bet Open klases čempionam Intam Jeršovam ir 18 panākumi. Nākamgad paredzēti seši posmi, tāpēc rekorda sagraušana matemātiski ir iespējama. Kārkliņam jāuzvar pieci no nākamā gada sešiem posmiem, Jeršovam – visi posmi. Uzdevums kā vienam, tā otram īpaši sarežģīts, bet iespējams.

Ja neviens no viņiem rekordu nepārspēs, bet kādā dullumā nolems apturēt karjeru autokrosā, tad rekords būs drošībā vēl daudzus gadus. Nākamais no aktīvajiem Latvijas čempionāta braucējiem uzvaru sarakstā ir Open braucējs Armands Plūme. Taču pirmkārt, Armands jau šogad minimāli iesaistījās čempionāta cīņās un nav sajūta, ka viņš plāno ilgstoši un mērķtiecīgi apmeklēt posmu no posma. Otrkārt, Plūme nevarētu pārspēt rekordu pat tad, ja uzvarētu visos 2023. un 2024. gada posmos, ja vien neaugtu čempionāta posmu skaits. Treškārt, diez vai Open klases konkurenti, sevišķi jaunās motoru kubatūras ērā, ļaus Armandam uzvarēt divus un vairāk gadus bez pārtraukuma.

No aktīvajiem braucējiem desmit uzvaras ir Xtreme čempionam Mikum Neško. Deviņas – VAZ klases līderim Kalvim Tētam, kurš gan šobrīd nosacīti uzskatāms par regulāru dalībnieku, šogad startējot vienā posmā. Astoņas uzvaras ir Edijam Ošam, bet diez vai viņa karjeras ceļš ved atpakaļ uz Latvijas autokrosu.

Īsāk sakot – rekordu gāšana ir Kārkliņa un Jeršova “uzdevums”. Ja nē, Ivo Traubergs būs līderis vēl ļoti daudzus gadus.

Kāds ir posmu uzvaru skaita galvgalis Latvijas autokrosa vēsturē?

Tātad vadībā Traubergs (23 uzvaras), Vaivods (22), Jerāns (21), Kārkliņš (19), Jeršovs (18). Kas tālāk?

Tālāk Gints Bujāns (17), kurš vairumu uzvaru guva savā leģendārajā D-1 ērā deviņdesmitajos gados, taču punktu uzlika 2009. gada Bauskas posmā, uzvarot 2000 Super klasē.

Septīto vietu dala Oļģerts Vērmanis juniors un Raimonds Tiltiņš – interesanti, ka abi aptuveni vienas ēras pārstāvji, panākumus gūstot šī gadsimta sākumā. Oļģerts pēdējo uzvaru guva 2009. gadā 1600 klasē, bet Raimonds pēdējo panākumu guva 2007. gadā 2000 Super klasē.

Devītajā vietā VAZ Klasika zvaigzne Jānis Linde ar 14 uzvarām. Jānis koncentrējies uz sava juniora debiju Mini bagiju klasē, apturot savu karjeru. Bija potenciāls labot gan čempiontitulu skaita rekordu, gan pietuvoties uzvaru skaita rekordam!

Top-10 noslēdz uzreiz trīs sportisti. Pa 12 uzvarām savas ēras zvaigznēm Jānim Bogdanovičam un Rolandam Jaunzemam, kuru karjeras sākās deviņdesmito gadu beigās. 12 uzvaras arī šā brīža Krosa komisijas vadītājam Reinim Lilienšteinam, kura karjera krosā nebija gara, taču ļoti produktīva, dominējot Latvijas čempionātā 1600 klasē 2011. un 2012. gadā.

Interesanti, ka daudzi sava laika izcili, pat šķietami leģendāri braucēji karjeras laikā guvuši salīdzinoši maz uzvaru. Jānim Kozlovskim 11 uzvaras, Uģim Traubergam desmit, Jānim Bokam deviņas, Mārim Neikšānam astoņas, Andim Neikšānam – tikai divas, Andim Kļavam – piecas, Ervinam Grencim – divas, Reinim Nitišam arī divas… Tas nozīmē, ka autokrosa vēsturē par īpašiem sportistiem kļūst ne tikai tie ar garām uzvaru sērijām, bet arī tie, kuri priecējuši skatītājus ar cīņām, veidojot īpašas autokrosa ēras. Vai, kā vairāku minēto gadījumā, Latvijas čempionāts kalpojis kā tramplīns uz lieliem starptautiskajiem panākumiem!

VIETA BRAUCĒJS UZVARU SKAITS
1. Ivo Traubergs 23
2. Juris Vaivods 22
3. Raimonds Jerāns 21
4. Ritvars Kārkliņš 19
5. Ints Jeršovs 18
6. Gints Bujāns 17
7. Oļģerts Vērmanis juniors 15
Raimonds Tiltiņš 15
9. Jānis Linde 14
10. Reinis Lilienšteins 12
Jānis Bogdanovičs 12
Rolands Jaunzems 12

 

Dalies ar šo ziņu
Seko Autocross.lv sociālajos tīklos
Facebook

Autocross.lv

Instagram

Autocross.lv

Twitter

@autocrosslv

Draugiem

AutocrossLv

WhatsApp

+37126579000

Telegram

t.me/autocrosslv