Autokross/Rallijkross/ Folkreiss: 2022. gada labākie: kuri un kā?

Viesturs Saukāns Galvenais redaktors
30.12.2022
12:17

LAF Krosa komisijai šis bija viens no visu laiku labākajiem gadiem dalībnieku skaita ziņā. Disciplīnu – autokrosa, rallijkrosa un Folkreisa – posmu rīkotājiem viena no galvenajām problēmām bija, kā tikt diennakts gaišā laika rāmjos lielā dalībnieku skaita dēļ. Un šajā gadā ir uzvarētāji! Kurš uzvarēja ko un, kādā cīņā?

Autokross

Junior Xtreme: Mats Zavarskis

Trīs uzvaras piecos posmos, pēdējā posmā noturēts punktu pārsvars pār Markusu Ūtēnu. Darīts!

1600: Andis Kļava

Viens no šokējošākajiem sezonas iznākumiem. Čempionāta sākumā viss rādīja čempiona Dāvja Ūdra un Ģirta Kuzmaņa dueli, taču nāca vecmeistars un visus apspēlēja.

B6000: Ots Kevvai

Kad pienāks latviešiem tie laiki, kad Aināram un Dināram Ramatiem izdosies perfekta sezona, ātrumam pievienojot veiksmi un tehnikas izturību? Kamēr tā nav, Kevvai izmanto situāciju un uzvar, posmos negūstot nevienu uzvaru. Tas gan nav un nevar būt pārmetums – arī abiem trijniekā esošajiem Ramatiem nav nevienas uzvaras!

B1600: Modris Lešinskis

Autokrosa debitantam Lešinskim aizraujoša debijas sezona, bet pietika stabilitātes, lai pārspētu galveno konkurentu Edgaru Zīvertu. Uzvaru skaita ziņā 1:3 Edgara labā, taču kurzemnieka neveiksme Mūsas finālā visu pagrieza Modra virzienā.

2000 Super: Ritvars Kārkliņš

Vēl viens Kārkliņa un Ivo Gabrāna duelis. Šogad varbūt mazāk emocionāls kā 2021. gadā, taču iznākums arī šogad Ritvaram par labu. Izšķiroša uzvara pēdējā posmā un piektais čempiontituls rokā.

VAZ Klasika: Jānis Balodis

Vēl viens sensacionāls iznākums šajā krosa sezonā! Gluži kā 1600 klasē, favorīti šķita citi: Armands Ķēniņš, Jānis Logins, Raitis Gusevs… Un tomēr Balodis veica to vienu izšķirošo uzbrukumu Smiltenē, kas atnesa viņam Latvijas čempiona titulu! Apdzīšana, atspiežoties pret Ķēniņa mašīnas durvīm pāris apļus pirms čempionāta finiša, nonāca pat LAF Apelācijas tiesas priekšā, tomēr tika atzīta par legālu un rezultāti tika apstiprināti.

Open: Ints Jeršovs

Viegla pastaiga? Jeršovam uzvaras visos piecos posmos, no kurām vērtīgākā, šķiet, pret iepriekšējos gados neuzvarēto, bet šogad vienreiz startējušo Armandu Plūmi Vecpilī, kas ir mēraukla tik tiešām labam ātrumam.

Mini: Ažuols Dungveckis

Visos posmos sasniegts pjedestāls – Ažuols gada laikā krietni pieaudzis, gan kā puika, gan kā autosportists: ātrums, stabilitāte, turklāt komplektā galvenā favorīta Emīla Mirošņika neveiksmes. Lietuvietim pelnīts un drošs tituls.

Xtreme: Mikus Neško

Otrajā posmā Pilskalnos piedzīvotais motora defekts jau dienas sākumā varēja būt lūzuma punktsNeško sniegumā. Ja komanda un braucējs todien būtu nolaiduši rokas, čempionāts varēja iegriezties par labu Jānim Geisteram. Taču Mikus todien aizcīnījās līdz pjedestālam, bet Jānis nākamajos posmos piedzīvoja katastrofas.

Rallijkross

Yaris Cup: Linards Jasons

Mini bagiju absolvents un bijušais čempions salonmašīnu cīņās iejutās pārliecinoši, kopvērtējum uzvara bez reāla opozīcijas spiediena.

LADA RX: Jānis Olle

Uzvara pirmajā posmā bija spoža, bet vēl par čempiontitulu runāt bija pāragri. Taču vēl viena uzvara un sekojušās trīs otrās vietas nodrošināja Jāņa garās karjeras pirmo čempiona nozīmīti. Šis interesanti vai vairākiem aspektiem. Pirmkārt, viņš mainīja klases, no priekšpiedziņas pārkāpjot uz specifisko žiguļu braukšanu. Otrkārt, Olle vienmēr bijis ātrs, bet allaž iekūlās problēmās: tehnikas izturība, sadursmes. Šogad nekā tāda nebija. Treškārt, Jānis šogad vispār nebija koncentrējies ne uz pārāk nopietnu mašīnas būvi, ne kādiem īpašiem mērķiem kopvērtējumā.

Super 1600: Janno Ligurs

Šķiet, Baltijā – kurš gan cits, ja ne Ligurs! Uzvara pārliecinoša, tomēr posmos ne vienmēr klājās vienkārši spēcīgo lietuviešu dēļ. Sešos posmos sešas uzvaras neparāda to cīņu, kas klasē valdīja braucienu pēc brauciena.

Super 2000: Marko Muru

Ziemeļniecisks miers un stabilitāte bija labākās zāles pret trakojošajiem latviešiem: kamēr Ivo Gabrāns, Maija Stakena, Kristaps Kasparovičs viens otram atņēma punktus un pjedestālus, Marko sakrāja visvairāk kopvērtējuma balles un uzvarēja. Trīs otrās vietas, divas trešās, pēdējā sacīkstē pietika par ar ceturto pozīciju…

BMW RX3000: Kārlis Nebars

Tas brīdis pienāca ātri – pirms pāris gadiem klase tikai veidojās, bet jau šobrīd ir kļuvusi par vienu no galvenajiem rallijkrosa šoviem! Ar izteiktu – ne neuzvaramu –, bet izteiktu līderi Kārli Nebaru. Trīs uzvaras un vēl pāris pjedestālu, un lieta darīta!

Xtreme: Reinis Nitišs

Klase, kura reāli funkcionēja posmos, kad sacīkstei vai nedēļas nogalei bija kāds starptautisks piesitiens. Respektīvi, varēja piebraukt igauņi, somi un citi dalībnieki. Trīs posmos šādi veidojās kvorums, kas izspēlēja Latvijas kausu. Nitišam uzvara sezonā, sakrājot pirmās vietas visos šajos tikšanās brīžos.

Supercar: Edijs Ošs

Seši posmi, sešas uzvaras, perfekta sezona Oša izpildījumā. Turklāt nevar teikt, ka būtu trūcis konkurences – katrā posmā bija kāds, no kā varēja dabūt pa mizu. Taču tas nenotika, par spīti atsevišķiem tehnikas defektiem. Nedaudz gan sarūgtināja Edija ātruma deficīts pret RallyX biedriem Rīgas posmā, šķita, ka Latvijā dominējošam Supercar braucējam vajadzēja būt zobainākam pret ziemeļniekiem. Bet varbūt tieši tāpēc RallyX nākamgad ievieš “amatieriskāku” pilnpiedziņas klasi, lai nacionālo čempionātu līmeņa braucējiem būtu kādas izredzes starptautiskajās cīņās.

Juniori: Marko Muru

Stabilitāte, startējot klasē ar lielu dalībnieku skaitu – Junioru kausa panākumu avots.

Folkreiss

Folkreisa Vasaras kauss: Edgars Tralla

Viena no unikālākajām Folkreisa sezonām – posmu un sezonas dalībnieku skaita rekordi, bet 18 iespējamās pjedestāla pozīcijas sešos posmos sasniedza 16 dažādi braucēji. Un tomēr uzvara Edgaram Trallam, kuru pirms sezonas dēvēja par vienu no galvenajiem favorītiem. Pelnīti. Saspringti, bet pelnīti.

Juniori: Lenards Patriks Lepsis

Četras uzvaras sešos Junioru kausa finālos un jau laicīgi sakārtota uzvara Junioru kausā. Stabilie rezultāti gan neataino emocijām un pārdzīvojumiem bagāto sezonu. Pamatīgas ugunskristības pirms došanās lielajā dzīvē – rallijkrosa čempionātā.

Dāmas: Marta Starka

Četras uzvaras sešos Dāmu kausa finālos – arī šķietami viegla pastaiga. Taču arī Martai, kā komandas biedram Lepsim, sezona bija emociju un notikumu pilna. Šķiet, arī laba sagatavošanās pirms došanās uz rallijkrosu, uz BMW klasi.

Debitanti: Mārtiņš Empelis

Jaunā Folkreisa ieskaite bija mazāk manāma trasē (nav atsevišķa fināla, nav posmu apbalvošanas). Taču Excel tabulā tas bija tik tiešām interesanti un aizraujoši, un debitantiem tik tiešām svarīgi! Mārtiņš uzvaru kopvērtējumā sasniedza, uz pēdējo posmu dodoties kā ceturtās vietas turētājs! Taču panākums pelnīts – sešos posmos trīs uzvaras.

Unikāla kausa izcīņa – neviens no 47 šīs ieskaites dalībniekiem tajā vairs nekad nepiedalīsies!

4WD: Kaspars Zuģickis

Sešās sacensībās četras uzvaras. Ieskaiti debitējušajā 4WD klasē gan veidoja pēdējie trīs posmi, tajos divas uzvaras Zuģickim. Kaspars tik tiešām demonstrēja lielisku braukšanu ar pilnpiedziņas autosportam netradicionālu auto. Nebija šaubu par viņa prasmēm, bet beidzot bija seriāls, kurā viņš varēja aizvadīt visus posmus.

Krosa komisijas kauss

Nacionālā klase: Mairis Vigulis

Krosa komisijas kausa izcīņa sākās ar prognozēm visai precīzi atbilstošiem rezultātiem, kas lika domāt, ka viss jau ir zināms, bet Mairim šajās cīņās atvēlēta “jaunākā brāļa” loma – kaut kur ap līderiem. Taču sezona izvērtās dramatiska gan brāļiem Viguļiem, gan Vladislavam Kozlovskim, gan vēl vairākiem favorītiem. Rezultātā tieši Mairis Vigulis, ar visu savu šausminošo Pilskalnu piedzīvojumu, izrādījās labākais.

Paldies uzvarētājiem par šo gadu!

Dalies ar šo ziņu
Seko Autocross.lv sociālajos tīklos
Facebook

Autocross.lv

Instagram

Autocross.lv

Twitter

@autocrosslv

Draugiem

AutocrossLv

WhatsApp

+37126579000

Telegram

t.me/autocrosslv