Autokross/Rallijkross/ Folkreiss: Aktīva nedēļa mūsu sportā

Viesturs Saukāns Galvenais redaktors
22.07.2022
12:19

Ātri pagājis laiks kopš saspringtās nogales Pilskalnu autotrasē – pasākums grāmatas cienīgs, ar labām un sliktām epizodēm. Taču arī šī nedēļa bija un būs notikumiem bagāta.

Sestdien Laitsē Latvijas-Lietuvas rallijkross

Sestdien Igaunijā, Laitses trasē turpinās Latvijas-Lietuvas rallijkrosa čempionāts, tiks aizvadīts trešais posms. Pēc divām sacīkstēm Biķerniekos iespējamas spēku samēru izmaiņas. Lai gan jāatzīmē, ka Biķernieku posmu rezultāti savstarpēji arī bija pietiekami atšķirīgi, lai runātu par kādu konkrētu priekšstatu par klašu līderiem. Divas uzvaras divos posmos guvuši vienīgi Edijs Ošs Supercar ieskaitē un Janno Ligurs Super 1600 klasē – reti kurš jau pirms sezonas šaubītos, ka tieši šie varētu dominēt nacionālajā līmenī savās klasēs. Xtreme klasē divas uzvaras arī Reinim Nitišam, taču klase jau atkal ir ieskaites robežas, jo Laitses posmam neviens no braucējiem nav pieteicies.

Pārējās klasēs intriga saglabājas, uz uzvarām ir vairāki pretendenti.

Uz Laitsi gatavojas gandrīz 60 dalībnieku, gan Latvijas, gan abu pārējo valstu sportisti. Daudziem Latvijas braucējiem šī būs neapgūta teritorija. Lai gan mūsējie Laitsi iepazinuši Igaunijas un Baltijas čempionātā, daudzi šajos seriālos nav startējuši, tāpēc trase viņiem būs jauna.

Zināms Vecpils sastāvs

Noslēgusies pieteikšanās Latvijas autokrosa čempionāta Vecpils posmam – arī seriāla trešā sacīkste. Knapi atguvušies Pilskalnu dubļu vannām, sportisti pieteikušies kuplā skaitā, ap 80. Nav izslēgts, ka dalībnieku skaits palielināsies. Sastāvos pa kādam pārsteigumam – braucēji, kuri nestartēja sezonas pirmajos posmos. Piemēram, 2000 Super klasē pieteikušies līdz šim dažādas klases pamēģinājušais Kaspars Garkalns, no Folkreisa uz rallijkrosu pārgājušais, taču autokrosā nonākušais Jānis Saulīte. Open 2500 klasē vēl viens universālais kareivis Jānis Olle. Universālais tāpēc, ka Jānis spēj pārsteigt ar dalību gan rallijkrosā, gan autokrosā, gan Folkreisā. Patīkami, ka arī uz Vecpili plāno doties vairāki B6000 braucēji, tostarp pat igauņi, kuriem ģeogrāfiski šis posms vieglāk būtu veicams pa jūru, ja vien būtu tāda iespēja.

Vecpils sacīkste krosam norisināsies 30. jūlijā.

Folkreisā vēlreiz mainās rezultāti

Folkreisa Pilskalnu posms noslēdzās ar Uģa Jirgensona pirmo uzvaru, bet otrais finišēja Māris Riekstiņš, aiz sevis atstājot Gati Ģērmani un Arti Biezo. Pēc finiša Riekstiņa rezultāts tika anulēts tehnisko neatbilstību dēļ. Taču Krosa komisijas padome savā sēdē, izvērtējot situāciju, konstatēja, ka Riekstiņš un viņa šķietami neatbilstošās riepas nav pie vainas, drīzāk izpeldēja tehniskajos noteikumos ierakstīta pretruna. Rezultāts atjaunots, Māra izmantotās Raptor riepas atļautas līdz šīs sezonas beigām.  Vai arī nākamgad – tiks vērtēts, bet Tehniskie noteikumi Folkreisam par atļautajām riepām uz nākamo sezonu tiks pārskatīti.

Jāatzīmē, ka Folkreisa sezona turpina būt šokējoša rezultātu ziņā. Četros posmos uz izspēles liktas 12 pjedestāla pozīcijas, bet uz pjedestāla kopumā tikuši jau 11 braucēji. Respektīvi, vienīgais, kuram šosezon izdevies divreiz kāpt uz pjedestāla, ir Jirgensons, kurš svētdienas uzvaru pievienoja Vecpilī gūtajai otrajai vietai. Abi panākumi pērn debitējušajam braucējam ir pirmie pjedestāli karjerā. Kopvērtējuma līderpozīcijā turas Edgars Tralla.

Mairis Vigulis jau mājās, situācija izvērtēta

Svētdien Krosa komisijas kausa finālā sevi un citus pārbiedēja Mairis Vigulis, brauciena otrajā daļā iebraucot valnī, pēc kā tika konstatēts, ka viņš zaudējis samaņu. Nedēļas sākumā Mairis tika izlaists no Daugavpils slimnīcas, šobrīd miera režīms un jāārstē konstatētais vieglais smadzeņu satricinājums.

Tiesa, komanda atzīst, ka trasē notikušais bijis vien sekas iepriekš sadzīviskā ceļā gūtiem savainojumiem – visticamāk, smadzeņu satricinājums gūts jau iepriekš, kas komplektā ar karstumu, izplūdes gāzēm, fizisko slodzi un pretsāpju medikamentiem atņēmis spēkus pabeigt iesākto braucienu.

Tikmēr dažādu domu biedru grupu čatos – kuros, kā zināms, visi visu zina daudz labāk par iesaistītajiem – notika Viguļa situācijas analīze un dienestu reakcijas vērtējums. Pašsaprotami, ka savu analīzi veica arī sacensību vadība.

Sacensību komisārs Mārtiņš Lapsa: “Šīs dienas pastiprināti kontaktējos ar braucēja tēvu Aldi, kurš man ir piegādājis visu nepieciešamo informāciju, tostarp video no mašīnas un no trases malas. Tas palīdz saprast situāciju un tiesnešu reakciju. Jāatzīmē, ka braucēja pārstāvim nav pretenziju pret tiesnešu reakciju, arī mums pašiem situācija ir kļuvusi skaidra. Trases tiesnesis ļoti ātri nonāca līdz Maira mašīnai. Tā kā mēs neļaujam tiesnešiem atrasties trasē, kad garām pilnā ātrumā brauc mašīnas, tiesnesis iekārtojās uz vaļņa, kas bija laba pozīcija, ņemot vērā, ka Viguļa auto bija gandrīz perpendikulāri valnim. Tas, ko tiesnesis redzēja caur aizsvīdušo logu, bija, ka braucējs salonā kustās, lai gan nedod sapulcēs atrunāto zīmi par to, ka viss kārtībā. Tiesnesis apgrūtinātā redzamībā to tulkoja kā braucēja centienus vai nu atsprādzēt jostas, vai saslēgt kādus slēdžus brauciena turpināšanai. Taču, kad kustības norima un trasē bija neliela pauze starp mašīnām, kā laikā varēja pieskriet pie braucēja, atverot durvis tika konstatēts, ka Mairis nereaģē uz tiesneša komunikāciju. Tajā brīdī tiesnesis nekavējoties ziņoja galvenajam tiesnesim par problēmām ar sportistu, kam nekavējoties sekoja sarkano karogu izmešana trasē un brauciena apturēšana. Par spīti mediķu tehnikas iesprūšanai dubļos mediķi metās uz notikuma vietu kājām, sniedzot palīdzību un sagatavojot braucēju transportēšanai uz slimnīcu. Trases tiesnešu darbībā ne es, ne galvenais tiesnesis Ģirts Zelmenis pārkāpumus vai neizdarības nesaskatām, viņi izdarīja precīzi to, ko šajā situācijā bija jādara. Savu ziņojumu par glābšanas procedūru sniedz arī mediķu brigāde.”

Kā liecina video, laiks no Viguļa iebraukšanas valnī līdz sarkanajiem karogiem ir aptuveni 70 sekundes, kas ne tuvu nav “vairāk nekā divi apļi”, kā izskanējis atsevišķās iekšējās sarunās.

Aldis Vigulis ziņo, ka situācija nopietni pārrunāta ar sportistu un abi viens otram nosolījušies, ka Mairis nestartēs sacensībās, pirms kurām nebūs sasniedzis optimāli labāko fizisko un morālo pašsajūtu. Savukārt Krosa komisijas padome atzīmēja, ka šis gadījums liek ieviest vismaz selektīvu sportistu medicīnisko pārbaudi pirms sacensībām, ko plānots realizēt sākot no nākamā gada (lai kliedētu pieņēmumus – ar to netiek domāts alkohola tests, taču prakse rāda, ka arī šai pārbaudei jāpaliek spēkā pietiekami regulāri). Kopējais secinājums – sportisti nedrīkst riskēt ar savu veselību, dzīvību, sacensību norisi un sacensību vadības atbildību, ja pirms sacensībām ir neatbilstoša pašsajūta!

Šonedēļ arī starptautisko seriālu posmi

Šī būs viena no aizraujošākajām nedēļas nogalēm, jo vēl bez Latvijas un Lietuvas rallijkrosa Igaunijā notiks arī citi nozīmīgi pasākumi ārpus valsts robežām. Francijā norisināsies Eiropas autokrosa čempionāta piektais posms, kurā paredzama arī Ervina Grenča dalība SuperBuggy un Kristiāna Grenča starts JuniorBuggy klasē.

Zviedrijā, Strangnasas trasē tiks aizvadīts RallyX rallijkrosa seriāla pēdējais, septītais posms. Nākamā sacīkste pēc Rīgas cīņām ļaus uzzināt šā gada uzvarētājus klasēs. Lai gan Supercar klases lielās zvaigznes Johans Kristofersons un Niklāss Gronholms nav startējuši visos posmos (viens uz Rīgu neatbrauca vispār, otru pirmajā dienā Biķerniekos tik ļoti noslānīja, ka otrajā nebija auto, ar ko braukt), abi ir kopvērtējuma vadībā, turklāt dalītā. Netālu arī Tomass Brintesons un Sondre Evjens. Supercar Lites klasē tuvu panākumam ir Simons Olofsons, Crosscar Junior līderis ir soms Mikaels Uito, bet 2WD Open klasē par uzvaru spēkosies Viktors Johansons un Joni Peka Rajala.

Crosscar klasē kopvērtējumā piektais ir Ronalds Baldiņš, taču punktu izspēle veiksmes gadījumā var nest arī kopvērtējuma medaļu. Pirmais kopvērtējumā ir Oskars Andersons.

Zviedrijas posma dalībnieku sarakstā ir gan Baldiņš, gan, kas interesanti, Raivis Galviņš, kurš pieteicies cīņai 2WD Open klasē. Raivis startēja Rīgas sacīkšu otrajā posmā, tiesa, nekvalificējoties pusfināliem.

Tikmēr Lietuvā norisināsies nacionālā autokrosa čempionāta posms. Tā sarakstos viens no sezonas līderiem 2000 Super klasē Raivis Grigorovičs, Yaris Cup klasē Katrīna Kļeščevska, B līmenī 1600 klasē Dainis Zemnieks, 2000 klasē Juris Mesters, Raimonds Āboliņš, Jānis Apinis un Dainis Žvagins.

Jāseko pieteikumu termiņiem!

Tā kā vasarā sacensību kalendāri sabīdījušies visai cieši, tas var radīt mulsumu un sekojošus kavējumus, piesakoties tālākajiem posmiem. Laikā līdz augusta vidum notiks ne tikai apskatītais Laitses rallijkross un Vecpils autokross, bet arī rallijkross Vilkičos un Mūsas nedēļas nogale, kurā pulcēsies autokrosa un Folkreisa braucēji. Lai gan dažiem pasākumiem iespējama pieteikšanās termiņu pagarināšana, jācenšas sekot līdzi nolikumiem un citai dokumentācijai, lai izvairītos no starpgadījumiem.

Dalies ar šo ziņu
Seko Autocross.lv sociālajos tīklos
Facebook

Autocross.lv

Instagram

Autocross.lv

Twitter

@autocrosslv

Draugiem

AutocrossLv

WhatsApp

+37126579000

Telegram

t.me/autocrosslv