Autokross/Rallijkross/ Folkreiss: Vai Covid-19 var uzsist pa krosa sezonu?

Viesturs Saukāns Galvenais redaktors
12.03.2020
17:21

Lai cik pragmatiski būtu jāvērtē vispasaules panika saistībā ar koronavīrusu, jāsāk atzīt – arī Latvijas autosports, krosa sporta veidi tajā skaitā, ir sporta un izklaides jomas sastāvdaļa, publisku pasākumu kopums. Šīs industrijas gan nacionālā, gan pasaules līmenī cieš arvien vairāk, esot spiestas atcelt vienu pasākumu pēc otra. Vai aprīlī startējošā vasaras sezona arī cietīs vīrusa dēļ?

Nerunāsim par koncertiem, apturēto NBA sezonu un daudzām citām izklaides un sporta niansēm, pietiek ar starptautiskā līmeņa autosportu. F1 atcelts Ķīnas posms, Bahreinas posms pašlaik paredzēts ar tukšām skatītāju tribīnēm. Šonedēļ Austrālijā jāsākas F1 čempionātam, taču McLaren komandas rindās konstatēts pozitīvs Covid-19 gadījums, kā rezultātā leģendārā komanda jau atsaukusi dalību no nedēļas nogales cīņas. Kopējais viedoklis ir, ka tuvākajās stundās tiks atcelts viss pasākums. Iztēlojieties mērogus! Uz Austrāliju sabraucis viss F1 cirks no malu malām, pamatā Eiropas. Saaicināti skatītāji, iekārtota trase un tās apkārt esošā milzīgā infrastruktūra, iedarbināti visi iespējamie dienesti sacīkstes norisei… Taču izskatās, ka tas viss drīz tiks aizslaucīts nebūtībā.

Moto GP pirmais posms Katarā tika atcelts, lai gan trasē devās satelītklases Moto2 un un Moto3. Taizemes, Aragonas, ASV un Valensijas posmi pārcelti tālu prom uz rudeni. Formula E čempionāta posmi vispirms tika atcelti (Japāna, Itālija, Indonēzija), bet vēlāk čempionāta rīkotāji vienkārši uz diviem mēnešiem iesaldēja jebkādu sacīkšu norisi.

ASV prezidents Tramps uz mēnesi aizslēdzis durvis uz Ameriku iebraucējiem no Eiropas, lieki piebilst, ka arī šajā gadījumā jāatceļ autosporta pasākumi, kas jau ir darīts ar atcelto WEC posmu…

Piemērus varētu uzskaitīt vēl un vēl, taču nevienu jau vairs nepārsteigt – tas viss notiek un notiek neprātīgos apmēros.

Šobrīd var diskutēt, vai pasaule ir sajukusi prātā masu psihozē, vai tas kādam ir izdevīgi, vai saslimšana tiešām ir kaut kas briesmīgāks par gripu, dizentēriju, ebolu, meningītu, HIV/AIDS, tuberkulozi, pneimoniju, holēru, malāriju… Ja ciniska statistika, tad nāves gadījumu skaita ziņā dienā koronavīruss slimību sarakstā ir 17. vietā ar vidēji 56 nāves gadījumiem dienā pasaulē. Tajā pašā laikā tuberkuloze, kas ir pasaules slimību līdere, dienā no zemes noslauka vairāk nekā 3000 dzīvības. Liekas, par ko mēs vispār runājam?! Taču tas lai paliek speciālistu, valdību, masonu un iluminati ziņā – ir sajūta, ka mums, parastajiem, ne viss ir jāzina.

Šobrīd lielāku drāmu veido nevis šīs Ķīnas izcelsmes iesnas, kā tas, kādu graujošu efektu šāda pandēmija rada pasaulē. Lai cik būtu jāuztver mierīgi šī tēma, uz planētas notiekošas ir kaut kas nebijis un gana ekstravagants. Valstis, ja ne tiešā veidā, tad ar dažādiem ierobežojumiem slēdz savas robežas, cilvēki tiek turēti karantīnā, lidmašīnas nolaižas un vairs nepaceļas. Holivuda par līdzīgiem scenārijiem savulaik sarūpējusi ne vienu vien filmu, un tās sižeti par vispasaules saslimšanām un sekām, ko šādas situācijas nes cilvēcei, neko labu nesola. Kādas industrijas apstājas, kādas finanses, kādas summas nenonāk paredzētajos galapunktos! Patiesībā, cilvēkam, kurš bija sev nosolījies Autocross.lv par vīrusa paniku nerakstīt, ir viela pārdomām.

Un tātad, pēc mēneša Barselonā jāsākas pasaules rallijkrosa čempionātam, pēc pusotra mēneša Smiltenē jārauj vaļā Folkreisa Vasaras kauss un Krosa komisijas kauss. Maija sākumā Biķerniekos rallijkrosa festivāls, pēc diviem mēnešiem Brenguļos starts Latvijas autokrosa čempionātam. Tas viss notiks?

Šķiet, cilvēce šobrīd ir trīs scenāriju priekšā. Pirmais, kam arī visvairāk ticu – ja ne pēc mēneša, tad pēc diviem trim mēs Covid-19 atcerēsimies kā ļaunu murgu, kurš atnāca, aizgāja, visi laimīgi. Otrais scenārijs – vīruss neapstājas, vēl, nedod dievs, mutē un attīstās, kā rezultātā pasaule vienkārši apstājas, iestājas… bail pat vārdā nosaukt, kas. Trešais scenārijs – cilvēce pēc noteikta mēnešu skaita pieņem, ka, jā, koronavīrusa izplatība turpinās pilnā sparā, cilvēki slimo, daži mirst, taču dzīvei jāturpinās. Atdzīvojas industrijas un bizness, atdzīvojas kultūra un sports, notiek olimpiskās spēles un pārējie pasākumi, dzīvojam tālāk. Tas vīruss vienkārši ir – gluži kā tuberkuloze, kas noslauka no zemes 3000 cilvēku dienā.

Smiltenē, piemēram, pašvaldība ir aizslēgusi kultūras objektus, atcelti pasākumi, veikti ierobežojumi. Vai tas nozīmē rīkošanas atļaujas nesaņemšanu uz aprīļa beigu Folkreisa un Krosa komisijas kausa posmu? Pagaidām atbildes vēl nav. Taču jā, mums par to jau ir jārunā, atcelšanas risks pastāv.

Brenguļu autotrases saimnieks Arnis Odiņš, kuram līdz sacīkstei ir divi mēneši, saka: “Tieši vakar par to aizdomājos, par vīrusa ietekmi uz sacīksti. Taču ceru, ka līdz tam viss nomierināsies. Skaidrs, ka viss ir slikti, bet šobrīd par to neļauju sev pārdzīvot, jo gribu domāt, ka pēc mēneša viss izsīks. Ceru, ka cilvēki atkal gribēs nākt ārā, nebūs iebiedēti. Zināmu krīzi tas viss radīs un jau rada. Es jau to jūtu, darbi stājas, cilvēki ir mājās. Taču atliek gaidīt.”

Tātad Latvijas sezonas sākums pašlaik ir uz apdraudējuma sliekšņa, tomēr ir par agru veikt kādus straujus manevrus. Ja par laika termiņiem, tad Ķīnā pirmie saslimšanas gadījumi tika konstatēti decembrī, janvārī un februārī viss jau notika augstos toņos, taču šobrīd Ķīnā situācija ir krietni normalizējusies. Tātad, varam spriest, ka vīruss konkrētā reģionā ir īpaši aktīvs divus, trīs mēnešus. Te gan jāņem vērā Ķīnas specifika – ja valdība iedzīvotājiem saka, ka “būtu labi” palikt mājās, tad nācija, ja vien var, paliek mājās. Eiropieša kultūra un brīvības izjūta nenodrošina tādu pašu disciplīnu, tāpēc vīrusa izplatīšanās varētu būt straujāka un ilgāka. Ko pierāda Itālija.

Maz optimisma gan saistībā ar pirmo pasaules rallijkrosa čempionāta posmu, kam Spānijā jāstartē jau pēc mēneša. Spānija tikai šonedēļ nonāca sarakstos ar masveida saslimšanas gadījumiem, tātad tur viss vēl tikai sākas… Ja 28. februārī bijuši tikai 33 saslimušie, tad šobrīd skaits izaudzis līdz nepilniem 2300 gadījumiem. Vai paspēs nomierināties līdz 18. aprīlim?

Šis ir ļoti īpatnējs gads Latvijas krosa saimei. Pirmo reizi kopš 2010. gada ziemā nevarēja notikt neviena autokrosa un Folkreisa sacīkste. Un šobrīd esam tuvu tam, lai arī vasaras sezonas sākums aizbīdītos krietni tālāk nekā šobrīd paredzēts kalendāros…

PS-tieši publicēšanas brīdī Latvijas valdības vadītājs Krišjānis Kariņš izsludina valstī ārkārtas stāvokli sakarā ar vīrusa izplatību.

Mazgājiet rokas!

Dalies ar šo ziņu
Seko Autocross.lv sociālajos tīklos
Facebook

Autocross.lv

Instagram

Autocross.lv

Twitter

@autocrosslv

Draugiem

AutocrossLv

WhatsApp

+37126579000

Telegram

t.me/autocrosslv