Autokross: Smaga, bet veiksmīga cīņa par smago auto krosu

Viesturs Saukāns Galvenais redaktors
12.08.2023
12:55

Aizvadītajās nedēļās piedzīvota sarežģīta iekšējā cīņa par smago automašīnu krosa nākotni – kopīgā darbā atrasts risinājums, kā tomēr aizvadīt Smiltenē Latvijas kausa un Igaunijas čempionāta posmu, kas ir izšķiroši šo seriālu pastāvēšanai.

Kopumā Latvijas autokrosam šobrīd ir viena ļoti patīkama problēma – dalībnieku skaits audzis tik ļoti, ka sacīkstes vairs nevar ietilpināt vienā dienā. Savukārt sastāvi nav tik lieli, lai sacensību rīkotāji ar vieglu sirdi ieslēgtu otras dienas režīmu – tiesnešu, mediķu, tehnikas un citu dienestu izmaksas aug.

Plānojot Smiltenes posmu šī situācija veidojās ļoti asa. Smagās un garās trases dēļ šis posms vēsturiski ir slavens ar fināliem pustumsā. Taču, redzot šā gada dalībnieku skaitu, bija skaidrs, ka vienā diena posmu realizēt nav iespējams. Vai nu jāiet uz divām dienām, vai nu no kādas klases jāatsakās. Smiltenes rīkotāji grūtu sirdi sākotnēji atteicās no Latvijas kausa B6000 bagiju klases un Igaunijas čempionāta posma B6000, D12 un D13. Tomēr, jo vairāk visi iesaistītie par šo domāja, jo vairāk auga pārliecība – ja smagajiem auto nebūs tradicionālā Smiltenes festivāla, šis var izrādīties izšķirošais duncis smago auto vēstures mugurā. Jāatzīmē, ka Tepera trases sacensības ir ikgadējs Igaunijas un Latvijas smago auto klašu salidojums. Igauņiem šī ir labākā trase Igaunijas čempionātā, tuvu valsts robežai, ar milzīgu skatītāju skaitu un popularitāti. Savukārt Latvijas braucējiem šī ir sanākšanas vieta, jo, pirmkārt, var tikties labā trasē ar daudziem igauņiem, otrkārt, Smiltene faktiski jau gadiem ir pēdējais īstais smago krosa bastions, kur šīs klases ir spējušas izdzīvot.

Smago klašu atcelšanu sāpīgi izjuta ne tikai sportisti, bet arī rīkotāji, Krosa komisijas padome, Igaunijas čempionāta rīkotāji un Smiltenes pašvaldība, kura apzinās smago klašu vēsturisko vērtību un pienesumu Tepera trases pasākumā. Iesaistītie lika galvas kopā, atrodot risinājumu: smagie Smiltenē 26. un 27. augustā būs!

Pašlaik paredzēts, ka sestdienas pēcpusdienā B6000, D12 un D13 aizvadīs treniņus un visas trīs kvalifikācijas. Savukārt svētdien, kad trasē dosies Latvijas autokrosa čempionāta klases, smago auto braucējiem būs fināli un apbalvošana. Lielisks risinājums, kas tik tiešām var izšķirt šo klašu eksistenci.

Šobrīd uzdevums sportistu pusē – sakoncentrēt visus tehniskos spēkus dalībnieku skaita nodrošināšanai. Apkopojot Igaunijas un Latvijas braucēju plānus šobrīd šķiet, ka braucēju skaits varētu būt lielākais šajā sezonā: D13 astoņi, D12 septiņi, B6000 deviņi. Taču visiem vēl jāatbrauc.

Par to, kādas ir izredzes smago auto klasēm pastāvēt arī nākotnē, komentē viens no pieredzējušākajiem B6000 klases braucējiem Jānis Kozlovskis: “Skaidrs, ka klasēs dalībnieku skaits paliek mazāks un nākotne neizskatās pārāk spīdoša. Redzam, ka Igaunijas čempionātā ir grūti savākt sastāvus, arī Latvijas kausā B6000 klasē posmu no posma tiek solīts, ka “nākamajā būs vairāk”, taču arī tas īsti nenotiek. Pie vainas pat nav ģeopolitika un attiecības ar Krieviju, resursa pietiek arī šeit. Vairāk stāsts ir par to, ka tehnikas gatavošana cīņām par uzvaru maksā ļoti dārgi. Kad bija pacēlums, trasē izbrauca daudzi, lai piedalītos, būtu kopā. Taču, kad runa ir par čempiona titulu dalīšanu, vairākumam nav interesanti dzīties pakaļ dārgajām tehnikām. Es to redzu tā: nākamgad nevajag rīkot daudzu posmu seriālus Igaunijā un Latvijā. Lai igauņiem ir viņu trīs labākās sacīkstes un mums viena Smiltene, kurā sabrauc visi latvieši un piebrauc klāt visi igauņi. Lai šīs satikšanās ir retākas, bet gaidītākas un interesantas daudziem. Līdzšinējā daudzposmu seriālu ideja nedarbojas. Es gan nenorakstu smago mašīnu krosu kā mirušu – desmitgades rāda kāpumus, tad kritumus, kuriem atkal seko kāpumi. Cik reizes mēs Krosa komisijā jau esam secinājuši, ka nu gan laikam viss beidzies. Un pienāk nākamais gads, un pēkšņi atkal ir pilni starta laukumi. Vēl viss ir iespējams!”

Dalies ar šo ziņu
Seko Autocross.lv sociālajos tīklos
Facebook

Autocross.lv

Instagram

Autocross.lv

Twitter

@autocrosslv

Draugiem

AutocrossLv

WhatsApp

+37126579000

Telegram

t.me/autocrosslv