Folkreiss: Aizvadīts soda punktu sistēmas eksperiments

Viesturs Saukāns  26.02.2018 17:15 14

Līdz ar LAF Folkreisa Ziemas kausa noslēgumu beidzies arī pirmais soda punktu sistēmas eksperiments. Tas uzskatāms par izdevušos, turklāt sarūpēja arī zināmu azartiskumu – vai kāds tiks līdz septiņiem izšķirošajiem punktiem?

Šobrīd ir skaidrs – lai tiktu līdz bīstamajai soda punktu robežai, bija jāpamanās savārīt pietiekami lielas ziepes. Ja kāds no sportistiem sasniegtu septiņu punktu daudzumu, viņam būtu liegums startēt folkreisa sacensībās tik ilgi, kamēr netiktu aizvadīta vismaz viena sacīkste distances tiesneša statusā. Kāpēc tieši septiņi punkti? Tāpēc, ka sezonā bija paredzēti septiņi posmi. Ja vidēji katrā sacīkstē sportists saņem sodu, tad skaidrs, ka laiks nostāties frontes otrajā pusē, tiesājot sacensības.

Sistēmas mērķis ir izskaust regulārus pārkāpumus un, ja tas neizdodas, popularizēt tiesāšanas pieredzi sportistu vidū. Braucēji, kuri karjeras laikā paši nolēmuši kļūt par tiesnešiem, visi kā viens atzinuši – būšana postenī un sacīkstes vērošana tiesneša amatā ievērojami izmaina domas gan par tiesāšanu, gan sacīkstēm kopumā.

Pirmās soda punktu sezonas laikā sistēmu pētīja arī tās autori un galvenie tiesneši, kuri ir tie, kuri piešķir vai nepiešķir soda punktus. Tas bija gan interesanti, gan lietderīgi. Turpmāk būs diskusijas, vai šo sistēmu novirzīt arī uz citiem LAF Krosa komisijas sacensību seriāliem un, vai soda punktu prasības būtu jāpadara stingrākas, lai “sāpju slieksnis” būtu ātrāk sasniedzams.

Kā veicās sportistiem piecu posmu Ziemas kausa sezonā?

Mārtiņš Starks, 3 soda punkti

Mārtiņam Brenguļu nakts sacīkste nebija veiksmīga – pēc motora defekta sekoja dinamiska cīņa par komandas biedra Māra Plūmes tiesībām, kas noslēdzās ar trīs soda punktiem par nesportisku rīcību.

Sandris Vigulis, 2 soda punkti

Sandris ir pirmais un vienīgais, kurš saņēmis soda punktus divās sacīkstēs, katrā pa vienam. Brenguļos Vigulis saņēma punktu par agresīvu braukšanu dzelteno karogu darbības zonā, bet Pilskalnos par “sīko huligānismu” dienas garumā, pamatā finālā un niansi brīvajos treniņos.

Ivo Gabrāns, 2 soda punkti

Ivo savus punktus nopelnīja pēdējā posmā Vecpilī, viena brauciena laikā veicot divkāršu apdzīšanu dzelteno karogu zonā.

Māris Plūme, 1 soda punkts

Tas pats Brenguļu stāsts, Māris saņēma punktu par komandas neoficiālā pārstāvja saceltajiem nemieriem.

Kalvis Buģis, 1 soda punkts

Kalvis ieies vēsturē kā pirmais, kurš folkreisā saņēmis soda punktu. Pirmajā sacīkstē Upesciemā par konkurenta sagriešanu Buģis saņēma šo dāvaniņu no tiesnešiem.

Edvīns Vansovičs, 1 soda punkts

Edvīns savu punktu nopelnīja pirmajā Vecpils cīņā par pārāk azartiskām cīņām.

Pēc ziemas sezonas šie punkti dzēšas, jo attiecīgā punktu piešķiršanas kampaņa attiecas uz attiecīgo seriālu – Vasaras kausā viss sāksies no sākuma. Tiesa, daži uzskata, ka punktiem būtu jāpaliek aktīviem uz 12 mēnešiem, vai vismaz uz visu 2018. gadu. Pašlaik jāvēro situācija, ko nesīs vasaras sezona.

Jāatzīmē, ka šā gada LAF Folkreisa Ziemas kauss bija salīdzinoši korekts no sportistu puses, un tāda izteikti “vājprātīgu” posmu nebija. Skaidrs, ka neiztikt bez kontaktiem un neuzmanības kļūdām, tas pieder pie lietas. Vai to diktēja kopējā braucēju inteliģence, vai tomēr noteikumus diktēja piezemētās emocijas salīdzinoši mazāka dalībnieku skaita dēļ, palika nesaprasts. Pieņemot, ka vasaras sezonā sportistu skaits atkal atgriezīsies iepriekšējā gada līmenī, iespējams, varēsim vērot arī citas tendences soda punktu sadalē.

Soda punktu sistēma

(Foto: Rekurzeme/Kursas Laiks/Uldis Dobelis)

 • Mehs

  Ir liela nesaprašana par soda punktu Mārim Plūmem, respektīvi, kā M.Plūme vispār varēja zināt, ka viņa komandas biedrs/pārstāvis taisa traci, ja pats M.Plūme atradās savā mašīnā? Un otrs moments, vai M.Plūmem ir jāpieskata savi komandas biedri, jāskrien viņiem pakaļ uz katra soļa? Ja būtu iedots soda punkts komandai, tad tas būtu saprotamāks variants.

  • Vienkāršā atbilde – sportistam saknē jābūt pārliecinātam par savas komandas pārstāvju uzvedību, tāpat, kā pārstāvjiem saknē jāzina, ko var, ko nevar, un ar ko tiek uzlikti riski braucēja sacensībai. :)
   Sarežģītā atbilde ir LAF kodeksa punkts:
   “7.5. Pieteicējs ir atbildīgs par savu rīcību, viņa pieteikto braucēju un pasažieru rīcību, viņa
   pieteikto sacensību automašīnu tehniskās apkalpes personāla rīcību un viņa pieteiktajai komandai
   piederīgo personu rīcību un Pasaules antidopinga kodeksa (World Anti-Doping Code) ievērošanu.
   Pieteicēja vai komandas izslēgšana no sacensībām vai diskvalifikācija nozīmē attiecīgi visu
   pieteicēja pieteikto braucēju vai komandas sastāvā esošo braucēju izslēgšanu no sacensībām vai
   diskvalifikāciju.”

   Kaukā tā. Protams, vienmēr var spekulēt, ka “tas viens čalis ir hvz kas, es viņu vispār nepazīstu”. Bet nu mums tā pasaulīte maziņa… :)

  • Kristaps Maševskis

   Pie šādiem noteikumiem ir jāizslēdz iespēja dažādam mahinācijām. Piemēram – es brauciena laikā vai pēc tā paņemu kārtīgu akmeni, metu pa (piemēram) Saukāna krosa Volvo un bļauju, ka fanoju par (piemēram) Kozlovski. Vai manis dēļ Kozlovskim būtu jāsaņem sods? Diezvai.

   • [Ex]

    Tak šajā mazajā autokrosa / folkreisa virtuvītē mēs taču zinām, kurš par kuru fano un kurš ir kopā ar kuru komandu…

   • Ints

    Izlasīju, pat sasmējos pie sevis, atcerējos savu Vecpils gājienu. Cik Viestur es soda punktus būtu savācis par savu uzvedību tajā gonkā?

    • Jautrīši :)
     Pēc šīs sistēmas max var dabūt vienā reizē 3. Kā Maševskis pieminēja akmeni, es arī uzreiz atcerējos Vecpils gājienu :) :) :)

 • Marcelo

  Nu es no šī visa saprotu,ka arī līdzbraucēji ja taisa traci,tad es varu norauties ar soda punktu…🤣…
  Nu no vienas puses godīgi…. bet ir ar savi mīnusi…

 • ET776

  Pieņemsim, ka sodīt braucējus un publiski kaunināt ir ļoti laba un inovatīva padarīšana, bet tad arī rodas jautājums – kādu sodu saņēma konkrētais tiesnesis, kurš šo jezgu ar Starku un Plūmi pašā startā ievārīja? Vai arī šamējam tik pakratīja ar pirkstu kamēr braucēji soda punktus dabūja?

  • Kristaps Maševskis

   Vajag paskatīties uz šo visu arī no cita skatu punkta – braucējs noteikti zināja par nopelnīto starta vietu. Kāpēc pretenzija tika celta pēc brauciena, nevis tajā brīdī, kad tika nostādīts uz starta? Pacel roku, pasauc tiesnesi un saki uzreiz.

   P.S. Pieņemsim, ka būtu izcīnīta uzvara tajā braucienā – vai tad arī būtu bijis kašķis?

   • M.P.#14

    Sacīkstē nebiju, bet cik noprotu tiesnesis bija sajaucis vienam braucējam starta pozīciju, un braucējs ar komandu pēc šī brauciena gāja sūdzēties, pareizi sapratu?

 • ET776

  Pirmkārt ar tik rupju tiesneša kļūdu saskārāmies pirmo reizi. Otrkārt konkrētais braucējs nav tik pieredzējis kā (piemēram) Maševska kungs un rīkojās no sērijas ”nesapratu, bet nu tiesnesis gan jau zina ko dara”, tāpēc arī nāca tik asa aizsardzība no cita pieredzējuša biedra. Pēc kara jau tagad visi gudri. Bet nu labi, tagad būs arī pieredze, kā rīkoties šādos gadījumos (pozitīvais punkts) P.S. Uz to jautājumu atbildi pats zini ;)

  • Kristaps Maševskis

   Man patīk kā tas ”(piemēram)” aizgāja :D

   Es to visu neteicu tikai tāpēc, ka nu visi ir gudri, bet gan tāpēc, ka tā ir tikai loģiska rīcība, ja šķiet, ka kaut kas nav pareizi. Pieredze sāpīga, taču vērtīga – visi ir cilvēki un visi kļūdās; arī tiesneši (jā, jā – viņi arī ir tikai cilvēki, nu jau es pats to zinu :D).

 • Šurix

  Nu nav tak hokejs , pirms gada sāku braukt FR , tad viss bija okey, tagad čīkst kā bābas. Vairs nav tik patīkami , ar smaidu uz katru gonku laikam nevar aizbraukt , labi , ka vēl smiltis uz šašliks neberam viens otram…

  • Varbūt pat jāpiekrīt, un bēda laikam būs saistīta ar zvaigžņu zvaigznīgumu un konkurences lielumu. Jo lielāks kolektīvs, jo lielāka spriedze. No otras puses, čīkst jau 3-4 cilvēki, gonkās uz vietas viss čoini un mīlīgi.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Valmiera, Brenguļu autotrase, 22.09.2018. ČEMPIONU AUTOKROSS LAF Folkreisa Vasaras kausa 6. posms LAF Krosa komisijas autokrosa kausa 10. posms Nolikums Pieteikums - FR Pieteikums - KKK Dalībnieki FR (38) Dalībnieki KKK (24) ČEMPIONU SKAITĪTĀJS (31) ***