Folkreiss/Autokross: Negaidīti pavērsieni Ludzā atklāj ziemas sezonu

Viesturs Saukāns Galvenais redaktors
03.12.2023
10:40

Ludzā, Makašānu trasē uzsākts Folkreisa un Autokrosa Ziemas kauss. Pirmais posms sarūpēja skaistas un aizraujošas cīņas, kuru iznākums dažkārt veidojās dramatiskos notikumos. Uzvaras Mārtiņam Meļķim, Kristapam Eglītim, Amandai Zelmenei, Ievai Pīlādzei un Jānim Gustānam.

Folkreisa pamatklase apstiprināja aizdomas, ka uzvaru var gūt gandrīz jebkurš – iezīmējušos favorītu pulks bija liels. Kvalifikācija un pusfināli dažus no tiem gan atsijāja: Mārtiņš Starks dienu noslēdza jau pirmajā kvalifikācijā tehnikas problēmu dēļ, Lenards Patriks Lepsis dramatiskā pusfinālā piedzīvoja stūres mehānisma lūzumu.

Finālā no starta vadībā aizbrauca Jānis Apinis, kurš dienas gaitā demonstrēja uzvaras cienīgu sniegumu. Tomēr otrajā aplī viņam garām aizlauzās Dainis Žvagins, šķietami pārliecinoši dodoties pretī uzvarai. Taču ceturtajā no fināla pieciem apļiem Daiņa auto palika lēns tehnikas problēmu dēļ, un līdz finišam Žvagins aizriņķoja vien astotajā vietā. Viens no sezonas favorītiem pozīciju atguva pēc viņa brāļa Raimonda Žvagina diskvalifikācijas par apdzīšanu dzelteno karogu zonā.

Pēc Žvagina drāmas vadībā nonāca Vasaras kausa vicelīderis Mārtiņš Meļķis, kurš dienas gaitā šķita gandrīz nemanāms – mierīgs, pārdomāts brauciens bez iesaistīšanās kontaktcīņās un kupenu stumdīšanas. Mārtiņam šī ir otrā Folkreisa uzvara pēc pirmā panākuma šovasar Priekulē. Aiz Meļķa finišā otrais Arvils Krams, kuram šis ir otrais pjedestāls Folkreisa karjerā pēc trešās vietas iepriekšējā ziemā turpat Ludzā. Trešais finišā Apinis, kurš turpina kolekcionēt tieši šīs Folkreisa pjedestālu pozīcijas: četri pjedestāli, visi trešajā vietā.

Aiz pjedestāla pārējie favorīti: Kalvis Buģis, Juris Mesters un Ivo Gabrāns.

Arī pārējās pamatklases ieskaitēs mežonīgi notikumi. Dāmu kausa finālā ar milzīgu pārsvaru fināla vadībā atradās Baiba Beržuka, bet viņai sekoja strauji progresējošā Amanda Zelmene. Abu pirmās pozīcijas šķita neapdraudētas, taču brauciena priekšpēdējā aplī Amanda ieslīdēja kupenā. Savukārt Baiba piedzīvoja līdzīgu scenāriju kā dzīvesbiedrs Dainis Žvagins lielajā finālā – pēdējā aplī viņas auto apstājās un nebija braucams. Abu līderu pazušana savērpa pēdējā brīža intrigu par uzvaru. Pirmo panākumu Dāmu kausā sasniedza šogad debitējusī Ieva Pīlādze, aiz sevis atstājot Daci Rozenštamu un Alisi Līgu Grāmatiņu, kura trešo vietu izrāva smagā cīņā ar mājinieci Anželiku Lazovsku.

Arī Junioru kausā ne bez pārsteigumiem. Junioru nebija daudz – vien četri, turklāt ar šķietami zināmiem spēku samēriem. Galvenais favorīts – Lepsis, otrais šķietami spēcīgākais – Lauris Januška, kurš vasaras sezonā regulāri cīnījās par Junioru kausa pjedestāliem. Taču sporta dievi lēma citādi. Iepriekš notikušajā pamatklases pusfinālā Lepša auto lūza stūres sistēma, bet Januška pusfinālā sasita auto, trāpot Zelmenes mašīnas aizmugurē. Bojājumi izraisīja motora defektu un Lauris palika bez Junioru fināla. Tas nozīmēja, ka uz starta stājās divas jaunas dāmas – Zelmene un pirmo Folkreisa sacīksti aizvadījusī Gabriella Štelmahere. Abas tiešu cīņu par uzvaru neaizvadīja, tomēr Gabriella turēja Amandu “kļūdas attālumā”. Abas Lielvārdes meičas finišā pirmās – Zelmenei uzvara, Štelmaherei otrā vieta. Nestartējot trešais – Lepsis.

Zelmene ir tikai trešā dāma, kas guvusi uzvaras Junioru kausa posmā (iepriekš to paveica Evija Vītola un Marta Starka). Bet Junioru kausa fināls ar dāmu dubultuzvaru līdz šim vēl nebija fiksēts.

2024.gada Debitantu kauss sācies ar pirmo uzvaru un punktu sadali. Pirmā posma rezultāti tika noskaidroti pirmajā pusfinālā, kurā tikās abi debitējošie – Igors Paramonovs un Štelmahere. Gabriella izstājās, Igors finišā un uzvar.

Komandu vērtējumā viss pa vecam – dominējošās vienības arī šoreiz trijniekā: Kavita V Racing, DK Grīdas Racing Team un Honestrent.lv.

Folkreisa 4WD klase bija īpaši skaista – slīdošie pilnpiedziņas auto veidoja efektīgas sniega vērpetes, bet lielā konkurence – 12 dalībnieki – radīja neprognozējamas cīņas.

Finālā uz starta izbrauca visi 12 spēkrati. Tomēr viens izcēlās īpaši: Latvijas autokrosa čempionāta VAZ Klasika braucējs Kristaps Eglītis aizvadīja spožu debijas cīņu, gūstot uzvaras kvalifikācijas braucienos un arī finālā. Interesanti, ka Kristaps savā īpašumā iegādājies Folkreiss 4WD Vasaras kausa ieguvēja Edgara Trallas Audi – šim auto, šķiet, ieprogrammēta kāda īpaša maģija! Eglītis finālā nebija apturams.

Otro vietu sasniedza Miks Gabrāns, aizvadot ļoti stabilu cīņu. Trešajā pozīcijā Kaspars Zuģickis. Uzvarām bagātākais Folkreiss 4WD braucējs šoreiz trasē devās ar iepriekšējā Ziemas kausa uzvarētāja Arta Biezā Subaru. Dienas pirmajā pusē Zuģickim bija jāpacīnās svešā auto vadāmību un bremžu īpatnībām, taču tās atrisinot Kaspars nonāca favorītu pulkā, gūstot trešo vietu finālā. Aiz līderiem Aleksejs Brokāns, Madars Krapāns un Gatis Petrovičs.

Klase iepriecina ar katru sacīksti arvien vairāk – dalībnieku skaits aug, cīņas skaistas un interesantas

Augošs dalībnieku skaits nepieciešams Autokrosa Ziemas kausa cīņām. Tomēr tie, kuri uz starta stājās jau Ludzā, sarūpēja intriģējošus notikumus. Galvenais favorīts šķietami bija Latvijas autokrosa čempionāta medaļnieks Jānis Gustāns, ko viņš apliecināja jau pirmajā kvalifikācijas braucienā, pārliecinoši uzvarot. Taču otrā cīņa sarūpēja intrigu – Latvijas B1600 kausa ieguvējs Māris Riekstiņš prata finišēt Gustānam priekšā. Pavērsiens lika domāt, ka uzvarētāja noskaidrošana nebūs tik vienkārša kā sākumā likās. Taču viss atrisinājās trešajā kvalifikācijā – Riekstiņa auto nolūza piekare un viņš no cīņas izstājās pavisam.

Līdz ar to Gustānam fināls bija vienkāršs – pārliecinoši veikti visi apļi un uzvara. Otro vietu sasniedza vēl viens Cēsu braucējs Dāvis Ozoliņš. Bet trešais, par spīti tehnikas problēmām, izrādījās Normunds Akmentiņš, kurš Riekstiņu apsteidza izbraucot uz starta finālā un formāli veicot pārbraukšanu starta līnijai. Krosā gaidām pārējos! Ja Folkreisa kolektīva sastāvs pēkšņajai Ludzas sacīkstei bija cienījams, tad krosa braucēju trūkums tik skaistā ziemā izraisīja vispārēju neizpratni, arī atbraukušo krosa braucēju vidū.

Ludzas sacīkste apliecināja iepriekš pieņemto – dziļš sniegs, augsti vaļņi un lieliskas cīņas padara ziemas sacensības īpaši baudāmas!

Sportistiem jāuztur tehnika kaujas gatavībā, jo jebkurā brīdī var tikt izsludināta nākamā cīņa. Ja ziema neatkāpsies, nākamais posms iespējams jau 16./17. decembrī.

Dalies ar šo ziņu
Seko Autocross.lv sociālajos tīklos
Facebook

Autocross.lv

Instagram

Autocross.lv

Twitter

@autocrosslv

Draugiem

AutocrossLv

WhatsApp

+37126579000

Telegram

t.me/autocrosslv