Folkreiss: Uzvaru rekords – neliels, bet neuzlaužams!

Viesturs Saukāns Galvenais redaktors
15.12.2020
13:11
Renārs Ēķis slēpjas no savas rekorduzvaras šampanieša 2016. gada Pilskalnu sacīkstē

Visvairāk uzvaru Latvijas Folkreisā ir Artūram Bāriņam un Renāram Ēķim – abi jelgavnieki savu panākumu ērā sasniedza katrs pa deviņām uzvarām. Pagājuši četri gadi kopš rekorda uzstādīšanas, bet joprojām viņu rekords netiek apdraudēts!

Pirmais deviņu uzvaru atzīmi sasniedza Bāriņš, uzvarot Vecpilī 2014. gadā. Pēc pusotra gada viņu noķēra arī Ēķis, devīto uzvaru gūstot 2016. gadā, uzvarot Pilskalnu ziemas posmā. Ne viņi paši, ne kāds cits nav varējuši apdraudēt šo uzvaru rekordu, turklāt nav daudz iespēju, ka rekords varētu krist arī nākamgad.

Renārs nu jau pāris gadus autosportu ir pametis, savukārt Artūrs pārcēlies uz Latvijas autokrosa čempionātu, kur šogad – debijas sezonā – sasniedz 2000 Super klases bronzas medaļu, piekāpjoties vienīgi izteiktajiem klases līderiem Edijam Ošam (starp citu, Folkreisā 1 uzvara) un Ritvaram Kārkliņam (Folkreisā 3 uzvaras). Līdz ar to Jelgavas spožais duets diez vai tuvākajā laikā pacels rekorda latiņu, lai gan pārsteiguma iespēja, protams, pastāv.

Tuvākais sekotājs uzvarētāju sarakstā ir Rūdolfs Bogens, kuru no rekorda šķir tikai viens panākums – viņam astoņas uzvaras. Cēsinieks joprojām startē Folkreisā, turklāt regulāri demonstrē savas ambīcijas uzvaru virzienā – Rūdolfs ir reāli vienīgais, kurš jau nākamgad var panākt un pat apsteigt esošos rekordistus.

No citiem aktīvajiem braucējiem vistuvāk uzvaru rekordam ir Māris Zālītis. Tiesa, pēc sava panākumu biruma un uzvarēta gan Ziemas, gan Vasaras kausa Māra uzvaru sērija pagaidām apsīkusi – pēdējais panākums gūts 2019. gada maijā Priekulē. Ja pieņemam, ka ziemas sezona šogad diez vai izdosies, bet vasarā paredzēti seši posmi, Zālītim būs nepieciešama krāšņa atgriešanās uz uzvaru takas, lai gada laikā sasniegtu un uzlabotu rekordu!

Šogad labu uzvaru krājumu guva Mārtiņš Spīķis, kurš uzvarēja pirmajos trijos posmos, kopējo panākumu skaitu paceļot līdz pieciem. Arī šajā gadījumā Mārtiņam būtu nepieciešama konkurentus graujoša sezona, jo uzdevums rekorda kontekstā būtu dubultot visu savu uzvaru skaitu vienā sezonā. Pirmajos trijos posmos šogad likās, ka tas ir iespējams. Taču panākumu sērija pārtrūka.

Piecas uzvaras ir arī Ivo Gabrānam, un stāsts līdzīgs – jābūt izcilai sezonai, lai uzstādītu jaunu rekordu. Tomēr Ivo diez vai izvēlēsies Folkreisu kā savu pamatprogrammu 2021. gadā, jo šogad starts Latvijas autokrosa čempionātā nesa panākumu garšu, kuru negribēsies tik ātri aizmirst.

Visu pārējo uzvaras guvušo un vēl neguvušo Folkreisa braucēju izredzes labot rekordu ir vai nu nereālas, vai tikai stipri teorētiskas. Vērojot Bogenu un Zālīti, gribas apgalvot, ka 2021. gadā Ēķis un Bāriņš turpinās būt uzvarētāju saraksta galvgalī.

Kāpēc šis rekords ir tik neuzlaužams? Tam ir skaidrojums. Pirmkārt, Folkreisa pirmsākumos pāris sezonas sacensību bija ļoti daudz – Ziemas un Vasaras kausa izcīņas, plus vēl reģionālie posmi, cenšoties iedibināt Folkreisu kā reģionu tautas sportu. 2010. gadā kopumā tika aizvadītas 14 sacensības, bet 2011. gadā – 16. Salīdzinot ar bezziemas 2020. gadu ar sešām sacīkstēm, iespējas uzvarēt bija krietni lielākas. Turklāt tajos senajos laikos bija mazāk dalībnieku. Tas nenozīmē uzvaru vērtības samazinājumu, vairāk varētu būt runa par kļūdu vērtību: ja braucējs kļūdās (izstājas, nestartē) kvalifikācijā 60 dalībnieku konkurencē, viņa iespējas cīnīties par uzvaru kļūst minimālas. Savukārt nāk prātā viena no Renāra Ēķa uzvarām, kuru viņš guva, uzvarot C finālā, vēlāk B finālā, pēc tam arī izšķirošajā A finālā. Šobrīd konkurence ir pārāk neuzlaužama, lai veiktu šādu izrāvienu. Arī braukšanas formula ar pusfināliem ir cita, mazāk kļūdas piedodoša.

Līdz ar bargo konkurenci posmos veidojas vēl viena nianse – lai uzvarētu sezonā, patiesībā pat varētu iztikt bez posmu uzvarām. Visos posmos uz pjedestāla, un lieta darīta. Ja vien visās šajās sacīkstēs nav arī kāds uzvaras vācošs supervaronis. Līdz ar to, braucējs varbūt vislabākais arī neuzlabojot savu posmu uzvaru statistiku.

Un vēl viens apstāklis – vairāki pēdējo gadu Folkreisa līderi pēc pirmajiem panākumiem dodas autokrosa virzienā, tādā veidā neturpinot cīņu par Folkreisa panākumiem. Tas savā būtībā ir absolūti pareizi – Folkreiss vienmēr bijis lepns par savu audzēkņu panākumiem Latvijas čempionātos. Pēdējos gados uz augstāko līgu devušies jau minētie Bāriņš, Bogens (jau atpakaļ, mājās…), Ivo Gabrāns, ar lielo sportu koķetē Spīķis, krosā brauc Viesturs Plētiens, Ritvars Kārkliņš… Viņi visi, paliekot Folkreisā, būtu spilgti cīnītāji par panākumiem.

Gan jau kādreiz rekords kritīs. Taču diez vai nākamā gada laikā!

Vēl interesantāk – vai bezcerīgāk – ir ar Junioru kausa uzvaru rekordu. Šajā ieskaitē panākumus var gūt braucēji vecumā no 14 līdz 18 gadiem, savukārt kādreiz – līdz 21 gadam. Pēc kartinga agri pārnācis uz Folkreisu, 14 uzvaras savāca Ēķis. Savukārt tuvākajiem aktīvajiem junioriem ir tikai pa divām uzvarām – Marekam Aseriņam, Lenardam Lepsim. Pa vienai uzvarai Martai Starkai un Danielam Lankupam. Viņiem vienkārši var izbeigties junioru vecums, lai sakrātu tik daudz uzvaras!

LAF Folkreisa posmu uzvaras
(Pēc 2020. gada Vasaras kausa. * – šobrīd aktīvie braucēji)

1. Artūrs Bāriņš 9
— Renārs Ēķis 9
3. Rūdolfs Bogens 8*
4. Māris Zālītis 6*
5. Edijs Sloka 5
— Ivo Gabrāns 5*
— Mārtiņš Spīķis 5*
8. Artūrs Vecgailis 4
— Viesturs Plētiens 4
— Miks Gabrāns 4*
11. Rihards Dainis 3
— Ritvars Kārkliņš 3
— Raivis Riekstiņš 3
— Jānis Nikels 3
— Guntars Gabrāns 3
— Juris Sirko 3
— Agris Upītis 3
— Jānis Orbidāns 3
— Edvīns Vansovičs 3
— Sandis Džeriņš 3*
— Sandris Vigulis 3*
— Ermīns Vācietis 3*
— Artis Biezais 3*
24. Mārtiņš Starks 2*
— Lauris Vidžis 2
— Jevgēnijs Bergs 2
— Andrejs Špels 2*
— Andis Dreimanis 2*
29. Jānis Kļava 1*
— Ivars Kerns 1
— Dāvis Tobiass 1
— Uldis Andersons 1
— Roberts Plūme 1
— Edgars Vītols 1
— Edijs Ošs 1
— Andris Melngāršs 1
— Sandis Baltaiskalns 1
— Emīls Baltaiskalns 1
— Matīss Pelēnis 1
— Raivis Biezais 1*
— Raimonds Āboliņš 1*
— Aigars Darmakovičs 1
— Kalvis Buģis 1*
— Toms Edušs 1

***

Facebook: Autocross.lv vai https://www.facebook.com/autocrosslv/

Instagram: Autocross.lv, vai https://www.instagram.com/autocross.lv/

Twitter: @autocross.lv vai https://twitter.com/autocrosslv

Draugiem.lv: Autocross.lv vai https://www.draugiem.lv/autocrosslv/

YouTube: autocross.lv

WhatsApp: pieteikšanās +371 26579000

Telegram pievienošanās saite: t.me/autocrosslv

Dalies ar šo ziņu
Seko Autocross.lv sociālajos tīklos
Facebook

Autocross.lv

Instagram

Autocross.lv

Twitter

@autocrosslv

Draugiem

AutocrossLv

WhatsApp

+37126579000

Telegram

t.me/autocrosslv