Folkreiss/Autokross: Publicēti 2017. gada folkreisa un KKK dokumenti

Viesturs Saukāns  25.11.2016 13:29 36

LAF Folkreisa Ziemas kauss un LAF Krosa komisijas autokrosa kauss ir gatavs startam – publicēti abu seriālu nolikumi un folkreisa 2017. gada tehniskie noteikumi. Uzreiz jāatzīmē – bez kardinālām izmaiņām.

Pirmais posms paredzēts 10. decembrī Brenguļu autotrasē, atliek tik sagaidīt atbilstošus laika apstākļus.

Folkreisa noteikumos ne tehnikas, ne sporta ziņā praktiski nav izmaiņu, svarīgākā, šķiet, ir junioru dzimšanas gada maiņa – 2017. gadā juniors būs braucējs, kurš dzimis 1996. gadā vai vēlāk.

LAF Krosa komisijas kausā apzinātu izmaiņu nav, taču situāciju var ietekmēt izmaiņas Latvijas autokrosa čempionāta tehniskajos noteikumos, kas attiecas uz Open 3500 klasi. Šīs klases braucēji gan nav bieži viesi Krosa komisijas kausā.

Šobrīd tiek izskatīts jautājums par galvas un kakla aizsargu (HANS un līdzīgie) izmantošanu LAF Krosa komisijas kausā. Šā brīža noteikumi paredz, ka sistēmas no 2017. gada kļūst obligātas čempionātā, kam automātiski būtu jāattiecas arī uz kausa seriālu. Taču šobrīd pastāv versija, ka ne čempionātā, ne kausā sistēma varētu vēl nebūt obligāta. Par šo tēmu paziņojumi sekos.

LAF Folkreisa Ziemas kausa 2017. gada nolikums

LAF Folkreisa tehniskie noteikumi 2017. gadam

LAF Krosa komisijas kausa 2017. gada nolikums

 • Ar Hans sistēmu tiešām varētu vēl nesteigties. Es visus šos gadus izmantoju kakla aizsargu un pat pēc trim kūleņiem problēmu ar veselību nebija. Izmantoju šādu – http://adparts.eu/lv/auto/safety/neck-support.html

 • Kristaps Maševskis

  Nu, nu.. Uz drošību autosportā jau nu nevajadzētu taupīt!

  • Par to šaubu nav nekādu, un arī noteikumos, ja tiks sperts solis atpakaļ, būs “stingri rekomendēts” formulējums, skaidrs, ka AR ir nesalīdzināmi labāk nekā BEZ. Tāpēc tiem, kuri to var pacelt, ir jāņem un jālieto. Sūdi tie, ka viens pats hans (sauksim šo sistēmu tā, lai gan HANS ir tikai viens no ražotājiem/veidiem) vēl būtu sasniedzams visai mierīgi, bet līdzi nāk arī ķiveres pirkums, kas kopā nostājas uz 500 eur kā minimums (ja kādam ir lētāks risinājums, dod zināt!).
   Iekšēji ir arī viena cita diskusija – skaidrs, ka HANS ir vairāk nekā nepieciešams rallijveidīgajos sportos, kur ir liela lielu ātrumu frontāla trieciena iespēja (koki, grāvji, stabi, utt). Krosā šo iespēju ir mazāk, ātrumi ir mazāki, avāriju – pat lielo – veids ir bišķi cits, kūleņojošs, sāniskāks, utt. HANS šādās situācijās ir labāks nekā ja tā nav, bet šādas avārijas nav primārs HANSa uzdevums savā būtībā. Šis var būt sakarīgs arguments, kāpēc netrakot ar obligātu HANSu tieši šobrīd. Mana prognoze – no šā brīža +/- 60 LČ braucējiem 20 nebūs uz starta + KrKom kausā neienāks “jaunie daudzsološie”, kuri mīņājas uz krūmu/LAFa robežas. HANS ir vairāk nekā vajadzīgs, bet ir redzama vieta kompromisu lēmumiem sporta specifikas dēļ.
   Es arī gribu HANSu pat folkreisam, bet bez Salaveča investīcijām pats galā netieku.

   • Kristaps Maševskis

    Taisnība tajā visā gan ir, jā, taču noslēgšu uz mazliet retoriskas nots:
    no nākamā gada dalības maksa tiek palielināta par 20eur/sacīkste.
    Ja pieņem, ka piedalās tikai LČ krosa posmos, tad 5 sezonu laikā papildus izdevumi ir 500-600eur (jo nav jau skaidri zināms cik posmu seriāls būs nākotnē). Tieši tikpat +/- izmaksā hans+ķivere (kuru, ja arī nebrauc tik daudzas sezonas, var vēl pārdot(principā var pārdot arī pēc tiem 5 gadiem)). Izdarot 3. klases matemātiskas darbības saprotam, ka 1 sezonas papildus izdevumi ir dikti līdzīgi, tikai vienā gadījumā tā būtu papildus drošība, savukārt otrā – precīza apļu laiku zināšana. Kas ir svarīgāk? :)

    P.S. Atgādinu par šī komentāra retoriskumu, lai kā traki suņi nemestos virsū :D

  • Galīgi nav runa par taupīšanu. Viestura komentārs zemāk visu paskaidro. Hans ir viens, tālāk ir ķivere, jostas, sanāks vairāk par 500 eur..

 • Armands

  Kas tie pa Hans stiprinājumiem ko var pieskrūvēt pie ķiveres,pilns ebay ar šādiem.

 • Ģirts

  E-bajā tirgo daudzas lietas, kurām ir tikai vizuāla, ne funkcionālā līdzība ar autosportista drošības aprīkojumu. Domāju, nav vērts bojāt, padarīt nederīgu, esošo ķiveri, mēģinot tai piestiprināt Kaut Ko. Un tiešām nav vērts riskēt ar personīgo rumpīti, lietojot apšaubāma piedāvājuma inventāru.

 • Marčelo

  Viss ir okei drošība un drošība…

  Bet tā nopietni kur ir kāda statistika pa šiem saucamiem kaklu sargiem?
  Cik reāli viņi pasargā,varbūt otrādi drīzāk veido papildus traumas…
  Bez ta saucamiem Hansiem ir ar savādāki kakla sargi kuriem nav vajadzigas speciālas ķiveres.Esmu tādus redzējis motokrosā…
  Bet es uzskatu ka nav kur steigties, varbūt vajag apjautāties pie mediķiem cik procentiāli tas kaklu sargs pasargās?
  Un ta japadomā vai skrienot pakaļ eiropas standartiem mēs nepazaudēsim labus braucējus…

  Es vienmer esmu par drošību,bet uz šiem skatos tā šaubīgi…

  • Statistika ir ļoti nepielūdzama – HANSi tiešām ir uberkruts izgudrojums, un strādā tiešām perfekti. Un es pasaules sportā neesmu dzirdējis gadījumus, kad HANSa dēļ būtu noticis kaut kas sliktāk nekā bez tā. Cita lieta, kas atklājās rallijā – tai medicīnai, ko pēc valsts papīriem mums pienākas ņemt uz sacensībām, ir zināmas problēmas ar saprašanu, kad ir sportistam jāsniedz pirmā palīdzība pēc avārijas – ierīce jāmāk noņemt, kas, nezinot HANSa uzbūvi (feldšermeitenes ikdienā tādu zvēru toč nav redzējušas), nav baigi vienkārši, ja uzdevums ir pasargāt sportista skiemeļus. Bet tas ir cits stāsts, kas tiek risināts.
   Ja par pirkšanu, tad par jebko, kas ir bišķi savādāks, vienkāršāks, lētāks, paštaisāmāks utt, noteikti gan jākonsultējas ar tehniskajiem, uz savu galvu var tikai liekos izdevumos iekulties. Labāk neriskēt.

 • Marčelo

  Nu šeit es gribētu Tevi apstrīdēt… ja tiek piesaistītas normālas mediķu brigādes tad ar noņemšanu nav problēmu jo viņi ir apmācīti,bet ja pasākumos pažēlojot parus desmitus eiro un noalgo saucamos pagrīdes mediķus tad ir tiešām jašaubās pa viņu profisionalitāti… bes tas tā …
  Bet ka jau pats teici ka tas vairāk sargā kur ir liels ātrums… krosā jau nav tāds ātrums un nezinu vai tik ļoti būtu vajadzigs… Bet tas nenozīmē ka es esmu pret,es vienmēr esmu uzsvēris ka esmu pa drošību…

  • Es zinu, ka Tu esi kursā par mediķiem :) Taču ir tik tiešām reāla pieredze rallijā ar visīstākajiem NMPD mediķiem, kuriem nav ne mazākās nojausmas, kas jādara ar apHANSotu braucēju. Bet tas ir baigi garš stāsts, kā šo lietu risina šobrīd, ko ļauj un neļauj pasākuma rīkošanas nosacījumi, utt.

 • Horvāts

  Par drošību pajautājiet Iesalniekam pēc Vecpils vertuškas – cik svarīgs ir drošības aprīkojums, vienalga, Hans vai beņķis …..!

  • Tieši tā – jauns un “pareizs” beņķis Ed.I. ievērojami pasargāja.

 • Rieksti

  Tā stulbi jau sanāk ar to Hansu. No vienas puses cipars ir diezgan paliels un pa druskai viņu iepirkt nevar. No otras puses – mašīnas trasē lēnākas noteikti nepaliek.
  Tā kā ja krosam paredzam nākotni, tad tas hans agri vai vēlu būtu jāievieš un varbūt negaidam kad krosā uznāk kāda krīze, kad paliek pāris mašīnas un tad ir jāievieš Hans? Tajā brīdī tas būs daudz sāpīgāk. Ir saprotami, ka tas maksā, bet varbūt nevajag meklēt tos pāris zirgus zem haubes, bet ieguldīties drošībā(un jūtoties droši arī varēsiet vēlāk bremzēties, kas kompensēs zirgus :D )? Varbūt LČ – ar hans, KKK – bez? Lai tie ar mazākiem budžetiem var uzbraukt bez mašīnas pārdošanas. Un nevari pavilkt – brauc folkreisu, tur nav garlaicīgāk kā krosā.

 • Andis

  Lasiju ar naudas balvam valsts noverteto sportistu sarakstu,kaut ka laikam palaidu garam Eiropas vicecempionus autukrosa tevu un delu Grencus,vai varbut drukas kluda?

 • Andis

  Interesanti varetu but uzzinat Nacionalas sporta padomes kriterijus.Salidzinot divus sports veidus -kamaninas un autokrosu.Dalibvalstu skaits 10 pret 15,dalibnieku skaits Eiropas Cempionata-24 pret 154,sacensibu dienas 2 pret 18,Latvijas Cempionata dalibnieku skaits 50 pret 81,dienas2pret 6.Valsts atbalsts kamaninam?-pret 0.Eiropas vicecempioni1 pret 2,premijas 5122eur pret 0 un 0.Man nav zel kamaninniekiem,bet konsekvencei gan butu jabut.

  • šņore

   …toties būs lieli, spīdīgi, ķīniešu ražoti kausi, paša Nagļa pasniegti. Kas, kas var būt labāks par šo!?

 • Andis

  …braucienu skaits 4 pret 72…

  • Kristaps

   Atļaušos openēt par kamanām -tas ir olimpiskais sporta veids ar lielu specifiku un profesionāliem sportistiem. Savukārt autosports tomēr ir vairāk hobija pasākums, bet sāpe ir par analogu saniegumu novērtēšanu bet Grenču panākuma neievērošanu. Jautājumi ir 2 – 1. Kāpēc Latvijas autokrrosa portālā nav bijusi pat intervija ar Grenčiem pēc sezonas. 2. Tomēr rodas aizdomas ka LAFs nav attiecīgi nolobējis šo panākumu atpazīšanu.

   • antons

    ok,par kamanām atlikt,bet,kā izskaidrot lidmašinu un raķetīšu modelīšu lidinātajus,kad arī ir dāsni apdāvinājuši?!?!?!

   • Olimpiskie/neolimpiskie tik tiešām ir ļoti izšķirošs faktors, pirmkārt. Otrs – labā ziņa ir tā, ka pēdējos gados auto un moto sports ir krietni pacēlušies funkcionāru acīs, tagad vismaz kaut ko var dabūt un pierādīt, desmit gadus atpakaļ skatījās kā uz dīvainiem, kad LAFs naudu prasīja. Tā kā tik traki nav.
    Par jautājumiem – atkārtošos, ka, ja būtu tā, ka autokrosa portāls būtu darbs, nevis hobijs, tad ne tikai intervijas būtu. Raksts par Grenčiem ir žurnālā Sports šomēnes, meklējiet kioskos, tā teikt. Paies “tirdzniecības laiks”, ielikšu arī šeit, nebūtu korekti tagad nodublēt, kamēr numurs aktuāls.
    2) Šī ir ļoti gara tēma. Īsā versija – federācijas neko nelobē, aizsūta valsts piegādātu anketu, kurā kā statistika jāaizpilda rezultāti, dalībnieku skaits, utt. Tas ir izadrīts par Grenčiem tāpat kā par Sirmaci un pārējiem nažiem. Rezultāts ir šobrīd tāds, kāds ir, turklāt oficiāli federācija vēl neko vispār nav saņēmusi, tikai cik šīs pašas baumas un viens labs žurnālists nopludināja pašu dokumentu mums. Bet, kā jau teicu, cīņa nav galā, nebūtu jāraksta šis komentārs, rakstītu vēstuli uz attiecīgo iestādi, tas tiek darīts.
    Garā versija būtu kārtējais stāsts par to, ka viena lieta ir dabūt labu rezultātu, cita lieta – sēdēt gaidīt, kad kāds par to atnesīs maisu ar naudu. Un Eiropas krosa braucēji gadiem ar šo ir izcēlušies – nevis strādāt ar publiku un medijiem, bet gada beigās teikt, ka neviens sukulis neko nav uzrakstījis un nevienu nekas neinteresē. Tas nav kā kritika, vienkārši fakts – tā tas gadiem ir bijis. Un tad atnāca rallijkrosisti un sap**a visu dziesmu grāmatu, nosmeļot krējumu. Bet tas ir izdarīts ar pašu darbu – gan viens fāters, gan otrs ir paši vai pastarpināti izvazājuši attiecīgās valsts iestādes, abi gandrīz sakāvušies par mediju lietām, mēroties ar cincīšiem (labā nozīmē, tas ir tas, kā tam jābūt), utt. Un līdz ar to ne viens, ne otrs nečīkst, kad piešķirtie cipari ir mūsu sportam smieklīgi mazi – jo viņi zina, kā ir par šiem cipariem cīnīties. Tobiš, nonākam pie tā, ka grozies kā gribi, viena lieta ir uzgāzt gonciņās un saņemt ovācijas, cita lieta ir ar zobiem un nagiem plēsties par savu vietu piķa sadalē.

    • Un vēl viena sliktā ziņa – pašam Eiropas autokrosa čempionātam ir laiks strauji mainīties. Jo arī starptautiski rallijkross, tāpat kā pie mums, sap**a visu dziesmu grāmatu, sasniedzot promoteri, TV stundas, afigenno piķi un pro-līmeni. Eirokross uz šī fona ar katru gadu arvien vairāk sāk izskatīties kā dubļu racēju pasākums, lai gan es pilnībā piekrītu tiem, kuri saka, ka tas ir interesantāks nekā RX kaut vai pilna starta laukuma dēļ. Ko un kā šeit darīt, nav īsti skaidrs.

     • Kristaps

      Tas ir interesants jautājums – vai EČ krosā ir jātiecās uz RX līmeni – manas domas ir – drīzāk nē – un sportiskā ziņā čempionāts ir pietiekami veselīgs.

     • Es Tev pilnībā piekrītu, bet rezultāts ir tāds, ka par čali 16. vietā RX mēs zinām visu, bet par EC vicečempioniem sanāk kā sanāk…

     • Kristaps

      Taisnība, bet jāatceras ka publicitāte maksā – par to 16. vietas budžetu sanāktu kādas 3 EČ medaļas :) – tas tā minot.

 • Horvāts

  Varbūt kāds nav pamanījis, bet Latvijā par autosportu tiek uzskatīts tikai rallijkross pasaules līmenī, drifts un nedaudz rallijs. Par autokrosu vai šoseju info publiskajā telpā ja parādās tad tikai tā starp citu, kaut kur klusi maliņā!!!
  Mums Latvijā ir tikai komandu sporta veidi!!!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Valmiera, Brenguļu autotrase, 22.09.2018. ČEMPIONU AUTOKROSS LAF Folkreisa Vasaras kausa 6. posms LAF Krosa komisijas autokrosa kausa 10. posms Nolikums Pieteikums - FR Pieteikums - KKK Dalībnieki FR (38) Dalībnieki KKK (24) ČEMPIONU SKAITĪTĀJS (31) ***