Rallijkross/Autokross: Krosa maratons “platajā galā”!

Viesturs Saukāns Galvenais redaktors
25.08.2022
16:23

Nedēļas nogale būs unikāla un karstākajiem krosa līdzjutējiem ļoti aktīva: sestdien Latvijas-Lietuvas rallijkrosa čempionāta posms Baronu trasē Biržos, svētdien Latvijas autokrosa čempionāta fināls Smiltenē, Tepera trasē.

Vairākus gadus esam piedzīvojuši plašus krosa supervīkendus, kas ietilpināti vienā trasē vai sporta kompleksā. Arī šogad tādi jau piedzīvoti – sarežģīta autokrosa un Folkreisa nedēļas nogale Pilskalnos, arī tikko Mūsa Raceland trasē. Taču gaidāmajās dienās krosa festivālam pa vidu arī līdzjutēju, sportistu un tiesnešu pārbrauciena režīms, pārceļoties no Jēkbpils puses uz Smiltenes pievārti. Tā sauktais Latvijas platais gals nedēļas nogalē rībēs!

Sestdien rallijkross Biržos

Baronu trasē Biržos sestdien Latvijas-Lietuvas rallijkrosa čempionāta posms – priekšpēdējā sacīkste jaunajā, šogad debitējušajā seriālā. Sacīkstei pieteikušies vairāk nekā 60 dalībnieku sešās klasēs. Daļā ieskaišu teorētiski iespējama jaunu čempionu vai kausa ieguvēju noskaidrošana, bet ir klases, kurās viss atrisināsies pēdējos divos posmos – sestdien Biržos un septembrī Biķerniekos.

Supercar klasē visus līdzšinējos posmus uzvarējis Edijs Ošs, kurš arī tika uzskatīts par galveno favorītu šajā sezonā. Taču viņa pārsvars pār tuvāko sekotāju igauni Andri Ounu ir tikai 20 punkti no 35 vienā posmā iegūstamajiem, līdz ar to matemātiski Edijs pilnīgā drošībā vēl nav. Turklāt, ja nenotiek kādi īpaši pavērsieni, pat Oša uzvara Biržos negarantē priekšlaicīgu čempiontitula sasniegšanu.

Ja par matemātiku, tad lielākais līdera pārsvars pirms priekšpēdējā posma ir LADA RX klases pirmās vietas turētājam Jānim Ollem – 22 punkti pār tuvāko sekotāju Andri Krastiņu. Olle arī šķiet galvenais favorīts, spriežot pēc līdz šim redzētā snieguma. Tomēr jau atkal – punktu ir pietiekami, lai nodrošinātu titulu priekšlaicīgi, taču par maz, lai varētu atļauties kļūdas Biržu posmā.

Super 1600 klasē Janno Ligurs uzvarējis visus līdzšinējos posmus, taču arī viņa pārsvars ir neliels: 16 punkti no abos posmos 70 iegūstamajiem. Šajā klasē čempiontituls tiks izspēlēts starp igauni un lietuvieti Rīti Gurkli. Dramatisku pavērsienu gadījumā cīņā var iesaistīties arī Rītis Rutkausks.

16 punktu pārsvars arī Kārlim Nebaram BMW RX3000 klases līderpozīcijā, viņa tuvākais sekotājs ir Raivis Galviņš un pāris punktu tālāk arī šā gada atklājums Ralfs Igaveņš. Nebars šķiet ātrāks pār pārējiem šajā klasē. Taču ļoti īpatnēja ir Galviņa sezona: kopvērtējuma vicelīderis līdzšinējos posmos nav bijis augstāk par sesto vietu! Viņa galveno punktu guvumu dod augsti rezultāti posmu kvalifikācijas braucienu kopvērtējumā, taču finālos allaž piedzīvotas neveiksmes. Vai finālu lāstu pēdējos posmos izdosies pārlauzt un, vai atlikušajās sacīkstēs var paspēt noķert Nebaru?

Vissaspringtākā situācija Super 2000 klasē, kur starp līderiem Marko Muru un Ivo Gabrānu ir vien divi punkti, tātad viss izšķirsies atlikušajās sacīkstēs. Gabrāns šķiet ātrāks, Muru – stabilāks, par ko liecina trīs otrās un viena trešā vieta posmos. Klase allaž ir interesanta gan katrā posmā atsevišķi, gan kopvērtējumā. Ivo būs sarežģīta nedēļas nogale – pēc Biržiem lidojums uz mājām Siguldas pusē tehnikas sakopšanai, kam sekos starts svētdien Smiltenes autokrosā.

Klase ar visdrošāko līderi šobrīd ir jauniešu Yaris Cup. Linardam Jasonam 23 punktu pārsvars pār Klāvu Žvaginu. Linards arī šķiet ātrāks par saviem jaunākajiem konkurentiem – Klāvu, Tomu Bumbieru un pārējiem. Iespējams, tieši šajā klasē kopvērtējuma uzvarētājs būs zināms jau pēc Jēkabpils cīņas.

Svētdien autokrosa fināls Smiltenē

Neticami, sezona šķiet tikko ieskrējusies, bet Latvijas autokrosa čempionātā jau visu izšķirošs fināls! Ļoti reti – ja vispār – bijušas sezonas, kas noslēdzas jau augustā, parasti pēdējās sacīkstes notikušas septembrī, pat oktobrī. Līdz ar to dalībniekiem čempionāts šogad bijis ļoti saspringts, posmi sakompresēti trīs ar pusi mēnešu ietvaros.

Smiltenē grandiozs dalībnieku skaits – vairāk nekā 110 pieteikumu. Lielā mērā to veicina gan paplašināti dalībnieku sastāvi čempionāta klasēs, gan Igaunijas smago auto čempionāta pievienošanās Latvijas posmam.

Uz Smilteni čempiona godā dosies Xtreme klases līderis Mikus Neško – iepriekšējā sacīkstē Bauskā apstākļi sakrita viņam par labu, Neško – trīskārtējs Latvijas čempions!

Citās klasēs uzvarētāji vēl jānoskaidro.

Tā vien šķiet, ka Mini bagiju klasē šogad Latvijas titulu sagrābs kāds no lietuviešiem. Vislabākajās pozīcijās ir Ažuols Dungveckis, kurš bijis uz pjedestāla visos līdzšinējos posmos. Drīzāk aizraujoša cīņa – ar latviešu līdzdalību – būs par pārējām pozīcijām: Kristups Pilipavičs, Patriks Dungveckis, Klāvs Žvagins (arī viņam cīņa abās dienās!) un Emīls Mirošņiks šobrīd atrodas septiņu kopvērtējuma punktu robežās.

Ivo Gabrānam nedēļas nogalē jautrības netrūks. Ja rallijkrosā viņš no līdera Muru atpaliek par diviem punktiem, tad autokrosā viņa zaudējums Ritvaram Kārkliņam šobrīd ir viens punkts. Abi galvenie favorīti pirms pēdējā posma ir atrāvušies no sekotājiem tik pārliecinoši, ka zemāk par otro vietu vairs neviens nevar nonākt. Tātad Smiltenē abi vaktēs viens otru, cīņa, šķiet, līdz pēdējam aplim. Ja par pēdējo apli, tad Gabrāna demonstrējums Mūsas pēdējos metros pret Kārkliņu, jāatzīst, bija iespaidīgs – pēdējā aplī tika izrauta uzvara. Ritvaram būs līdzīga atbilde?

Jāatzīmē, ka klasē šajā posmā 21 pieteikts dalībnieks – iespaidīgi, un pietiekami daudz, lai katra līdera kļūda tiktu smagi sodīta.

Open 2500 klasē zināmi medaļnieki – Ints Jeršovs, Aigars Bajārs un Jānis Gustāns vairs nevar izkrist no top-3. Jeršovs nevar nokrist zemāk par otro vietu, Bajāram noturēt sudraba medaļu ar nelielo klases dalībnieku skaitu arī nevajadzētu būt problēmām. Šķietami viss skaidrs, ar vienu niansi – lai gan Jeršovs sasniedzis četras uzvaras četros posmos, viņa pārsvars pār Bajāru ir vien 11 punkti no 23 iegūstamajiem. Interesanti, ka pēc tehnikas problēmām kvalifikācijā Bauskas posmā Jeršovs kā uzvarētājs guva mazāk kopvērtējuma punktus nekā Bajārs, finišējot otrais.

Mazais dalībnieku skaits – Smiltenei vien pieci pieteikumi – spēlē par labu līderim Jeršovam. Ints, kādu iemeslu dēļ paliekot pēdējais gan kvalifikācijas summā, gan finālā, vienalga sasniegtu desmit kopvērtējuma punktus. Tātad Bajāra situāciju cīņā par titulu var glābt totāla līdera neveiksme, kas gan diez vai ir tas, uz ko Aigars šobrīd cer.

Žēl, ka pēc avārijas Vecpilī Bauskā nevarēja startēt Jānis Logins, izkrītot no cīņas par čempiona titulu. Taču Armanda Ķēniņa spēkošanās pret Raiti Gusevu un Jāni Balodi būs intrigas pilna. Turklāt Logins, kā arī bijušā čempiona Kalvja Tēta vienīgā vizīte šā gada čempionātā, turēs intrigu arī posma rezultāta izstrādē.

1600 klases stāsts šogad unikāls. Sezonas sākumā šķita, ka pērnais čempions Dāvis Ūdris visus sakaus ar atrāvienu. Taču Brenguļos ambīcijas uz uzvaru pieteica Ģirts Kuzmanis. Taču turpinājumā abi piedzīvoja neveiksmes: Pilskalnos abi finālā izstājās, Vecpilī Ūdra mašīnai ātrumkārbas defekts, Mūsā motora defekts Kuzmanim. Šo visu izcilā mierā izmantojis pieredzējušais Andis Kļava. 2013. gada Latvijas čempions šajā klasē pirms pēdējā posma ir kopvērtējuma līderis! Skaidrs, ka Dāvis un Ģirts Smiltenē centīsies atgūt līderpozīciju…

Junior Xtreme klasē izkristalizējušies divi galvenie Latvijas kausa dalītāji: stabilākie klases braucēji Mats Zavarskis un Markuss Ūtēns. Punktu ziņā izdevīgākā pozīcijā ir jaunais lietuvietis, arī stabilitātes ziņā Zavarskis šķiet precīzāks. Taču ātruma ziņā vērtējums nav tik viennozīmīgs.

Buggy 1600 klasē sezonai izšķirošs bija Mūsas posma fināla starts. Pāragra starta izraisītajā brauciena apturēšanā avārijā tika salauzts Edgara Zīverta bagijs, kas, komplektā ar Modra Lešinska labu punktu guvumu atņēma kopvērtējuma intrigu. Tomēr Zīvertam matemātiskas izredzes pastāv.

11 punktu robežās ir četri B6000 klases līderi – Dinārs Ramats, Otts Kevvai, Ainārs Ramats un Martins Talvs. Fināls būs interesants, jo vairāk tāpēc, ka klasē būs astoņi dalībnieki – vēl trīs igauņi un arī Intars Bališevs. Tātad būs papildu spēlētāji, kas var iesaistīties četrotnes savstarpējās attiecībās.

Atgriežoties pie Xtreme klases – aiz čempiona Neško muguras notiks skarba cīņa par medaļām. Jāņa Geistera briesmīgie pēdējie posmi ļāvuši pietuvoties Keivo Koivam un sezonas atklājumam Robertam Rumbeniekam, attiecīgi, viena un divu punktu attālumā. Un kopumā klasē izcils 19 dalībnieku sastāvs – atgriežas Liene Sproģe, krosā Jānis Baumanis, Ūtēns ne tikai Junior Xtreme, bet arī lielajā klasē, vairāki līdz šim krosā neredzēti igauņi…

Tradicionāli Smiltenes sacīkstē arī Igaunijas smago auto krosa čempionāta posms. Tātad arī D12 un D13 klašu GAZ automašīnas. Abās ieskaitēs arī latvieši! D12 Bruno Leimanis, Ingus Staško un Artis Kirķis, bet D13 sarakstos Andris Ribaks.

Daudz klašu, daudz braucēju, sevišķi, saliekot kopā abu dienu notikumus – ap 180 dalībniekiem. Atceroties Bauskas 120 dalībnieku sastāvu Folkreisā un Krosa komisijas kausā, sezona izvērtusies varena.

Dalies ar šo ziņu
Seko Autocross.lv sociālajos tīklos
Facebook

Autocross.lv

Instagram

Autocross.lv

Twitter

@autocrosslv

Draugiem

AutocrossLv

WhatsApp

+37126579000

Telegram

t.me/autocrosslv