Folkreiss: Somija – Latvija 1000 : 40 (Video)

Viesturs Saukāns  12.06.2014 14:53 4

  Folkreiss, Ziņas

Nedēļas nogalē Zviedrijā bija iespēja satikties ar Somijas federācijas pārstāvi Heli Lahti-Salorantu, kura rīko sacensības un tur rūpi arī par Somijas folkreisa norisēm. Tā kā Latvijas folkreiss nekautrīgi sūc informāciju no folkreisa sakņu zemēm Ziemeļeiropā, tad arī somiete tika nopratināta cītīgi. Pamatā vēlreiz jāsecina – latviešu folkreiss ir praktiski tāds pats kā tur, svešumā, ar piebildi, ka Ziemeļvalstis šokē ar savu daudzskaitlību.

Piemēram, Somijā šogad notiek nacionālā mēroga folkreisa sacensība, kurā pieteikušies… 970 dalībnieki! Konkrētās sacensības sākas ceturtdienas agrā rītā ar laika kontroli, pēc kuras daži simti kvalificējas tālākām cīņām, ranga top-100 kvalificējas sacensībām automātiski, bet vēl daži simti dodas uzreiz mājās (pareizāk, paliek parkā atpūsties). Tālāk jau viss pēc Latvijā zināmās sistēmas: izloze, trīs kvalifikācijas sērijas katram, C, B, A fināli… Jābūt labai sajūtai, uzvarot sacīksti ar gandrīz 1000 dalībniekiem.

Tiesa, pieteikumi dalās klasēs: bez pamata klases notiek cīņas junioriem (15-18 gadi), dāmām un senioriem. Ļoti izplatīti, ka uz sacīksti ar vienu auto atbrauc visa ģimene – tētis lielajā klasē, opis – senioros, mamma – pie dāmām, sīkie – junioros.

Tehniskie noteikumi visai brīvi, kas attiecas uz kubatūrām. Vienīgais ierobežojums – mašīnām, kurām motors ir aiz braucēja un, kurām motors ir no citas markas auto, kubatūra nedrīkst pārsniegt 1600 kub. cm. Starp citu, pretēji priekšstatiem, ka ziemeļnieku folkreisā dominē SAAB un Volvo, Somijas līderi ir mazie FIAT ar, lielākoties VW motoriem, ir arī citi eksperimenti.

Arī pirkšanas process praktiski tāds pat kā Latvijā – auto var iegādāties licencēts sportists, ja uz vienu mašīnu piesakās vairāki pircēji, tad notiek izloze. Interesanti, ka Somijas lielākajos pasākumos mēdz būt gadījumi, ka uz pirmā trijnieka mašīnām piesakās aptuveni simts pircēju uz katru! Somijā ļoti izteikta ir līderu bruņošanās neskatoties ne uz ko – mašīnās tiekot investēti 12, 15, pat 20 tūkstoši eiro. Pazaudēt mašīnu var par 1400 eiro… Bet, ja cilvēks grib uzvarēt, viņš dara visu iespējamo.

Ja par licencēšanos, tad tas nav tik vienkārši. Tikko Somijas sportista licenci kārtojis kroskartu braucējs Ingus Beļakovs, kas bijis visai smags process, jo Somija ar savu dalībnieku pārbagātību īpaši neiespringa uz jaunā latvieša centieniem ielauzties kolektīvā. Savukārt Heli skaidro, ka, lai dabūtu Somijas licenci galvenajam folkreisa seriālam, sportistiem jākārto eksāmens, kas norisinās… piecu, sešu stundu garumā! Tiesa, vēl nesen licencēšanās folkreisam ilgusi tieši tik ilgi, cik naudas iedošana licences izsniedzējam.

Somijas folkreiss, tāpat kā Zviedrijā un Norvēģijā, dalās klubu, reģionu un nacionālajā līmenī. Arī Latvijā bija mēģinājumi dalīt folkreisu reģionos, taču nelielais dalībnieku skaits un, šķiet, arī salīdzinoši mazā valsts teritorija šo domu pagaidām neļauj realizēt, jo pretī ir rīkotāji, kuri ar mazu dalībnieku skaitu nevar sarīkot sacīkstes.

No šī visa jāsecina, ka, ja Latvijā uz folkreisu var sapulcināt gandrīz 40 dalībniekus, tad Somijā – gandrīz 1000. Atliek tikai atminēt mīklu, kā skandināvi gūst šos graujošos skaitļus – arī Zviedrijā un Norvēģijā licencēto folkreisistu procents pret pārējiem autosporta veidiem ir dramatiski milzīgs.

No otras puses, zinot Latvijas teritoriju un kopējo dzīves līmeni, gandrīz 200 folkreisa braucēju starts piecus gadus atpakaļ tapušā sporta veidā nemaz nav slikti.

Starp citu, arī Somijā labie folkreisisti dodas laimi meklēt augstākos pasākumos: līderi dodas uz Somijas rallijkrosa čempionātu. Protams, tāpat kā mums, startēt rallijkrosā nevar ar tām pašām mašīnām, ar ko folkreisā – drošības nianšu dēļ. Protams, tāpat kā mums, folkreisa braucēju nonākšana augstākajā līgā rada problēmas, jo folkreisa dalībnieki ir raduši pie kontaktiem, kamēr rallijkross (mūsu gadījumā – kross) ir krietni sterilāks pasākums. Tomēr ar laiku visi viens pie otra pierod.

Sakritības pēc, kamēr Autocross.lv ar Somijas kolēģi tikās Zviedrijā, vairāki Latvijas folkreisa un krosa dūži bija Somijā uz folkreisa sacensību vērošanu. Mārtiņš Starks stāsta iespaidus: „Viņu folkreiss vizuāli ir briesmīgs, par šo tēmu netiek domāts. Arī drošības karkasu situācija ir briesmīga – praktiski nebija neviena tāda mašīna, kurā es gribētu sēsties iekšā un braukt. Taču ātrumi rallijkrosa tipa sacīkstē ir krietni lielāki nekā mums. Tajā pašā laikā motori, piekares un rezultātam svarīgās lietas tiek gatavotas ļoti cītīgi, pie tā tiek strādāts īpaši. Bijām uz sacīksti, kas varētu būt kluba vai reģiona brauciens – ar 80-90 dalībniekiem. Interesanti! Taču jā, zinot, ka Latvijā tiek cītīgi strādāts ar tehniskajiem noteikumiem un mašīnu atbilstību, tad… Šķiet, vajadzētu iemidzināt mūsu tehniskos komisārus un pamodināt tur, Somijā – šoks varētu būt pamatīgs,” nosmej Mārtiņš.

Sandra Zonberga video no svaigākās Somijas folkreisa sacīkstes:

http://www.youtube.com/watch?v=8pVqLX69Yvo