Autokross: Lielais Latvijas autokrosa čempionāta fināls ir klāt!

Viesturs Saukāns  23.08.2017 16:07 4

Svētdien Smiltenē, Tepera trasē lielais notikums – Latvijas autokrosa čempionāta pēdējais posms, kurā jānoskaidro čempioni un pārējie medaļnieki! Kas notiek klasēs, kas kuram jāsasniedz?

Medaļu jautājums

1600 klasē šķietami visvairāk skaidrības – zināms vienīgais priekšlaicīgais čempions Rihards Dainis. Taču vēl jānoskaidro pārējie medaļnieki.

Situācija velk uz to, ka medaļās būs speciālisti Andis Kļava un Kaspars Silenieks. Starp viņiem abiem ir tikai divi punkti cīņā par sudrabu, savukārt tuvākais sekotājs aiz Silenieka Andis Ūtēns atrodas septiņu punktu attālumā. Attiecīgi, lai Andis dabūtu medaļu, viņam jābūt vismaz ceturtajam, ja Kaspars negūst punktus vispār. Ja Silenieks ir septītais (pēdējais no šobrīd pieteiktajiem), Ūtēnam jābūt otrajā vietā. Būs sarežģīti.

Jā, klasē dalībnieku skaits palēcies līdz septiņām mašīnām, jo pieteicies Jānis Balodis, kurš čempionātā nebija startējis kopš pērnā gada. Interesanta nianse: Jānis ir uzvarējis Latvijas čempionāta pēdējā posmā Smiltenē gan 2015., gan 2016. gadā! Divas no viņa trim Latvijas čempionāta uzvarām nākušas šai svētdienai līdzīgā pasākumā. Turklāt 2015. gada scenārijs pavisam līdzīgs – sezona izlaista, startējot tikai pēdējā sacīkstē Smiltenē, bet uzvara rokā.

Cēsu kaujas 2017

2000 Super klasē reālākie pretendenti uz uzvaru ir Rūdolfs Bogens (55) un Ritvars Kārkliņš (51). Teorētiski uz uzvaru pretendē arī Edijs Ošs, tomēr šādā situācijā abiem cēsiniekiem jāpaliek pēdējās vietās šajā posmā. Tas gan nav izslēgts scenārijs, zinot iepriekšējos notikumus, taču pārāk paļauties uz to nevajadzētu. Tas būtu traks notikums, ja Ošs kļūtu par čempionu.

Līdz ar to duelis starp Bogenu un Kārkliņu. Starp abiem ir četri punkti, kas ir slidena starpība. Piemēram, ja Kārkliņš uzvar kvalifikācijas summā, gūstot papildpunktu, plus uzvar finālā, gūstot 15 punktus par uzvaru, tad Bogenam ar otro vietu nepietiek līderpozīcijas nosargāšanai. Punktu skaits būtu vienāds un Ritvaram uzvaru vairāk.

Ja Kārkliņš negūst papildpunktu pēc kvalifikācijas, situācija viņam kļūst sarežģītāka, Rūdolfam – izdevīgāka. Tad Bogenam pietiek arī ar otro vietu, pat, ja Ritvars uzvar. Šādā situācijā Bogenam der jebkura vieta tieši aiz Kārkliņa, punktu pietiek titulam.

Jebkuri citi scenāriji kļūst pārāk sīkumaini un visdažādākās kombinācijas piedāvājoši. Galvenais secinājums – kvalifikācijas bonusa punkts šajā klasē var izrādīties neticami svarīgs!

Ja par bronzu – Ošs nedrīkst paklupt, jo Juris Smilga un Juris Zembergs ir gatavi izmantot situācijas.

Interesanti, ka visās šajās niansēs var iesaistīties Raimonds Mūrnieks, kuram kopvērtējumā nekas dižs īsti nespīd, taču viņš var būt pat posma uzvaras pretendents. Viņš ir tas, kurš var sajaukt kārtis Kārkliņam, atņemot uzvaru, vai Bogenam, esot starp viņu un Ritvaru…

Četri, bet tomēr divi

Open 2500 klase nonākusi unikālā situācijā – pirms pēdējā posma ir četri čempiontitula pretendenti, turklāt punktu skaita ziņā ne tikai teorētiski, bet pat praktiski pretendenti. Ints Jeršovs, Jānis Kozlovskis, Jānis Dreimanis un Gvido Saulītis ir deviņu punktu robežās ar 16 iegūstamiem punktiem.

Visticamāk gan, ka bumba divreiz vienā vietā nesprāgst, un Vecpils posma sagādātais saasinājums un sensacionālā Saulīša uzvara paliks vienreizīgs gadījums šajā sezonā. Tāpat arī dubultā abu galveno favorītu Jeršova un Kozlovska izstāšanās tomēr uzskatāms par retumu. Gribas domāt, ka čempiontitula pretendenti tomēr ir divi. Cita lieta, ka kāds no šiem diviem atkal var paklupt, kas var dot cerības Dreimanim vai Saulītim sasniegt otro vietu.

Starp Intu un Jāni ir divi punkti. Situācija ir vienkārša – kurš labāks Smiltenē, tas čempions. Jeršovs var nedaudz apdzēst liesmas ar bonusa punktu kvalifikācijā, pirms fināla palielinot pārsvaru līdz trim punktiem. Tomēr Intam tas nepalīdzētu, ja Jānis uzvarētu finālā – vienādi punkti šādā situācijā būtu izdevīgi Kozlovskim. Situācija, ka kāds cits uzvar, bet abi favorīti ir otrais un trešais, ir maz iespējama… Lai gan – kas ar Lauri Unāmu? Viņš šajā posmā veidos robežu starp līderiem un pārējiem, kā tas bija pirmajos posmos, vai tomēr pienācis brīdis pērnajam čempionam aizsist sezonas durvis ar troksni?

Īsta jautrība sāksies situācijā, ja tomēr Kozlovskis un Jeršovs iekulsies kādās sportiskās vai tehniskās problēmās. Viņu klupiens un Dreimaņa/Saulīša faktors var sarūpēt neticamu iznākumu.

VAZ klasē trīs pretendenti

Par čempiona titulu VAZ Klasika klasē spēkosies trīs braucēji, izteikti šā gada klases līderi Kalvis Tēts, Andris Krieviņš un Jānis Linde. Visi trīs ir sešu punktu robežās, attiecīgi, 58-56-52. Scenāriju un kombināciju daudz, prognozējamības maz. Brīžiem šķiet, ka klasē ātrākais ir Krieviņš, taču pāris tehniski klupieni sabojājuši viņa rezultātu. Tikmēr Tēts un Linde ir stabili braucēji, kuri salasīs daudz punktu arī tajās sacīkstēs, kurās nevar braukt pa priekšu.

Līderis Tēts nevar justies droši, jo divi punkti ir pārāk mazs pārsvars, lai izshēmotu, piemēram, palikšanu tūlīt aiz Krieviņa. Viss ir vienkārši – kurš kuram priekšā, tas čempions.

Lindes izredzes ir sarežģītas – jāgaida kāda no priekšā esošajiem kļūda, kā arī pašam jāsasniedz maksimālais rezultāts.

Starp citu, ir reāla iespēja visiem trim sezonu pabeigt ar vienādu punktu skaitu: ja Linde paņem bonusa punktu un uzvar, Krieviņš finišē otrais un Tēts trešais. Absolūti reāls scenārijs. Tādā gadījumā čempions Linde, Krieviņš otrais, Tēts trešais.

Grūti nekļūt par čempionu

Vecpils posma pēdējo pāris apļu drāma sagrieza kopvērtējumu par labu brāļiem Gatim un Jānim Geisteriem. Ja Jānim vēl ir visas iespējas iejukt pūlī un pazaudēt medaļu, tad Gatis ir soļa attālumā no čempiona titula.

Lai kāds no Geiseriem nekļūtu par čempionu, Jānim Baumanim jāuzvar kvalifikācijas summā un finālā un, jācer, ka… Gatis nedabūs vairāk par vienu punktu, kas ir vienāds ar 10. vietu, kas, savukārt, ir vienāds ar pieteikto sportistu dalībnieku skaitu. Protams, scenārijs iespējams, taču maz ticams. Iztēlojieties – Baumanis šādā veidā kļūtu par čempionu gadu pēc tam, kad tikpat neticamā veidā viņš jau vienu titulu dabūja..

Patiesībā arī brālis Jānis Gatim Geisteram nav pārāk bīstams. Ja Jānis sasniedz punktu maksimumu, Gatim pietiek ar septīto vietu čempiontitula nodrošināšanai.

Cita lieta ir cīņa par sudrabu un bronzu. Jānis Geisters, Jānis Baumanis, Renārs Vinokurovs, Kaspars Meņģelis un Edgars Zīverts ir sešu punktu robežās. Lai gan no šīs kompānijas Renārs nestartēs, medaļu dalīšana būs īpašs notikums.

Lietuviešu Latvijas tituls

Arī Mini bagiju klasē vēl jānoskaidro čempions. Neveiksme iepriekšējā posā Vecpilī iedragājusi Daugirda Dungvecka izredzes uz čempiontitulu, spēcīgajam un pieredzējušajam tautietim Matam Zavarskim dodot piecu punktu pārsvaru. Taču viss vēl var mainīties!

Pērnais Latvijas čempions Linards Jasons savu sezonu nostabilizējis pēc pirmo posmu neveiksmēm. Viņam ir labas izredzes sasniegt trešo vietu – grūti tikt augstāk, bet arī izslīdēt no trijnieka ar sacīksti bez drāmām nevajadzētu. Taču, kurš gan teicis, ka Smiltenē būs sacīkste bez drāmām…

Junioru kausā visai droši, ka Gatis Geisters svinēs kopvērtējuma uzvaru. Ja tā, viņš kļūs par pirmo junioru, kurš šo titulu sasniedzis divreiz, pēc panākuma pērn.

Komandu kausā Mexa/Melatlux Racing Team ir neliels pārsvars pār SK Brenguļu autotrase/Steeltech – 16 punktu starpība. 32 iegūstamo punktu maksimumu situācija Riharda Daiņa, Rūdolfa Bogena un Māra Rusmaņa komandai nav slikta.

Nopietna cīņa arī par komandu bronzu – SK Ogre un SK Vecpils starpība ir tikai pieci punkti.

Smiltenē būs daudz noskaidrojamo jautājumu!

 • Kristaps

  Kā tad tā –
  Aizmirsts pieminēt galveno intrigu – kāds būs vietu sadalījums Open 4500 Latvijas kausā.
  Gan Plūme, gan Veģeris ir ar pilnīgi vienādu punktu skaitu pirms Smiltenes, bet pēc papildus rādītājiem Plūme ir priekšā. Un kas vēl interesantāk – arī trešo vietu dala braucēji ar vienādu punktu skaitu – Gan Bernānam, gan Borševskim ir lieliska iespēja izcīnīt trešo vietu Latvijas kausā, tomēr reāli uz trešo vietu ir daudz vairāk pretendentu – ja nu notiek brīnums un ne Bernāns un ne Borševskis neiekļūst labāko 10 niekā Smiltenes posmā un neiegūst arī bonusa punktu – trešo vietu var izraut pilnīgi jebkurš cits braucējs, kurš: 1. Startē Smiltenē un 2. Izcīna uzvaru kvalifikācijā un finālā! :D
  Īstā intriga ir šajā klasē!

 • Varis

  Viesturs sarakstījis baigo paredzamo drāmu.

 • Horvāts

  Vēl tik O4500 klāt vajadzēja Plūmi, Borševski, Bernānu, Brediku!!! Būtu šOVS ar Lielo burtu!!! :))

  • Fanuks

   Plūme nebūs,bet cerību lieku uz Bernānu un Borševski!
   Par Brediku śaubos

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Folkreisa Vasaras kausa 1. posms, Krosa komisijas kausa 4. posms

Smiltene, Tepera trase, 28.04.2019.

Dalībnieki FR (32)

Dalībnieki KKK (16+2)

Reģistrācija parkā

***

Pasaules rallijkrosa čempionāta 2. posms

Spānija, Barselona, 27.04.2019.

Latvijas sportisti:

-Jānis Baumanis

-

***

Latvijas rallijkrosa čempionāta 1. posms, NEZ Kroskartu čempionāta 1. posms

Rīga, BKSB, 04.-05.05.2019.

Dalībnieki

***

Latvijas autokrosa čempionāta 1. posms

Valmiera, Brenguļu autotrase, 12.05.2019.

Dalībnieki

***

Pasaules rallijkrosa čempionāta 3. posms

Beļģija, Spā trase, 11.05.2019.

Latvijas sportisti:

-Jānis Baumanis

-

***

AUTOCROSS.LV ATBALSTA